fbpx

Opel ја претстави целосно електричната Astra

Новата генерација на бестселерот на Opel ја доби својата целосно електрична верзија која го носи името Astra Electric

Opel го претстави својот прв целосно електричен компактен хечбек и караван во форма на новите Astra Electric и Astra Sports Tourer Electric. Моделите изгледаат речиси идентично со нивните еквиваленти со мотор на внатрешно согорување, но тие прифаќаат целосно електричен погон исто како механички поврзаниот Peugeot E-308.

Почнувајќи од погонската група, електричните модели се опремени со еден електричен мотор поставен напред кој произведува моќност од 156 КС и вртежен момент од 270 Nm. Додека бројката на моќност е идентична со Peugeot E-308 / E-308 SW, вртежниот момент е зголемен за 10 Nm, што е чудно бидејќи Opel е позиционирани под Peugeot во портфолиото на Stellantis.

Opel Astra Electric

Возачот има пристап до три режими на возење – Eco, Normal и Sport – давајќи приоритет на опсегот или перформансите во зависност од околностите. Компанијата не ги откри бројките за забрзување, но максималната брзина е ограничена на 170 километри на час. Ќе биде интересно да се види дали Astra Electric ќе биде побрз на права линија од помоќната plug-in хибридна Astra GSe.

Литиум-јонската батерија од 54 kWh има доволно енергија за опсег од 416 километри, што е исто и за хечбекот и за караванот. Со помош на брз полнач од 100 kWh DC, батеријата може да се наполни до 80% за 30 минути.

Opel тврди дека поставеноста на батеријата под каросеријата не го загрозува просторот за патниците и багажот. Сепак, Astra Sports Tourer Electric има товарен капацитет помеѓу 516 -1.553 литри, додека еквивалентот со мотор на внатрешно согорување има 608 – 1.634 литри.

Без поголема разлика во стајлингот

Визуелно, Opel Astra Electric изгледа исто како и секоја друга Astra. Отворите за воздух и процепите на решетката на Opel Visor напред се задржани, а единствените детали што ја даваат природата на моделот со нулта емисија се отсуството на издувни цевки и ознаката „e“ на задната врата со оглед на тоа дека местото за полнење се наоѓа на истото место како и отворот за полнење гориво кај бензинските варијанти. Електричната Astra стандардно доаѓа со 18-инчни алуминиумски тркала во дијамантска или целосно црна завршница и поспортски браници на линијата GS.

Opel Astra Electric

Внатре, ги наоѓаме спортските седишта одобрени од AGR со повеќе прилагодливост, опционално обложени со Алкантара, дигитален кокпит Pure Panel со двојни 10-инчни екрани и head-up дисплејот. Безбедносната опрема вклучува куп ADAS како дел од пакетот Intelli-Drive 2.0 заедно со адаптивниот Intelli-Lux LED Pixel Light.

Opel Astra Electric ќе им се придружи на бензинските и plug-in хибридните варијанти на гамата Opel Astra следната година, а нарачките ќе бидат отворени во пролетта 2023 година. Цените ќе бидат објавени поблиску до лансирањето на пазарот. Исто така, се шпекулира за целосно електричен хот хеч варијанта на Astra.

Поврзани вести

Back to top button