fbpx

Освежениот Škoda Karoq сега достапен и во Македонија

Во салоните на Škoda во Македонија пристигна освежениот Karoq кој со себе носи унапреден стајлинг и уште повеќе технологија од претходно

Освежениот Karoq со себе носи голем број значајни подобрувања. Дизајнот, удобната и модерна внатрешност, одржливите материјали, новите технологии и еколошките мотори, како и врвните безбедносни асистенти и поврзувањето.

Нов лик

Благодарение на новиот преден дел и пошироката, шестоаголна решетка на ладилникот, Karoq сега добива помоќен изглед. На предниот дел се наоѓаат редизајнираните двојни фарови кои сега се потенки и инкорпорираат Full LED Matrix технологија. Промени се забележливи на предниот и задниот браник, како и задниот спојлер на врвот на петтата врата. Задните светла исто така имаат нов потенок изглед, а задниот браник исто така има иста боја како и каросеријата. Освежениот Škoda Karoq ќе биде достапен во вкупно девет бои, од кои две – Phoenix Портокалова Металик и Graphite Сива Металик – се целосно нови за овој автомобил.

Škoda Karoq

Нови мотори

Подобрените еколошки акредитиви беа една од клучните цели за дизајнерите. Како резултат на тоа, под хаубата на Škoda Karoq се наоѓаат модерните, штедливи мотори од генерацијата Evo – бензинскиот 1,5-литарски TSI со турбополнач кој испорачува 150 КС и може да се добие со шестстепен мануелец или седумстепен DSG менувач. Кај дизел опциите, тука се двете верзии на 2,0-литарскиот TDI со 116 или 150 КС во комбинација со мануелен или DSG менувач, заедно со опционален погон на сите четири тркала во најмоќното издание. Бензинскиот мотор користи специјално решение за намалување на внатрешното триење, како и способност за деактивација на цилиндрите.

Еколошки ентериер

Внатрешниот дизајн на Karoq користи еколошки материјали, кои исто така придонесуваат за намалување на еколошкиот отпечаток. Опционалниот тапацир од ткаенина ECO, кој користи рециклирани материјали од неживотинско потекло се користи како тапацир на седиштата и другите места. Унапредениот Karoq пристигнува стандардно со 8-инчен дигитален инструмент кластер, додека поголемата 10,25-инчна единица е опционална. Ова е искомбинирано со четири унапредени инфозабавни системи кои се одликуваат со екрани на допир од до 9,2 инчи зависно од нивото на опременост. Покрај дополнителната технологија, Škoda додаде нови декоративни елементи на инструмент панелот и вратите, засилено LED амбиентално осветлување и опционална електронска контрола на предните седишта со мемориска функција.

Škoda Karoq

Кога станува збор за безбедноста, освежениот Karoq е опремен со до девет воздушни перничиња и палета на ADAS системи вклучително и асистенција за паркирање, асистенција за приколка, Crew Protect асистенција, Area View и опционалниот Travel Assist кој инкорпорира пет до осум системи.

Спортски врвен опсег

Освежениот Karoq доаѓа и во спортска верзија. Наречен Karoq Sportline, неговите динамични карактеристики вклучуваат спортски алуминиумски тркала до 20 инчи и голем број детали во црна боја како што се решетката на ладилникот, облогите на прозорците, надолжните шини на покривот и капаците на надворешните ретровизори, го прават непогрешлив. Ексклузивно за моделот Sportline е врвната моќна единица 2.0 TSI со 190 КС во комбинација со автоматски менувач DSG и погон на сите тркала.
Karoq Sportline, исто така, може да се пофали со карактеристичен ентериер со многу опрема и спортски седишта обложени со перфориран материјал ThermoFlux. Седиштата имаат интегрирани потпирачи за глава, а автомобилот доаѓа со спортски волан со три краци и многу други спортски детали.

Повеќе информации за освежениот Karoq можете да добиете во продажниот салон на Škoda или на www.skoda.mk.

Поврзани вести

Back to top button