fbpx

Peugeot 308 и 308 SW добија своја електрична варијанта

Peugeot ја претстави електричната верзија на 308 која го носи името e-308 и ќе биде достапна во две каросериски изведби

Гамата на Peugeot 308 се прошири со лансирањето на целосно електричните варијанти на 308 и 308 SW, кои ќе се појават на пазарот во средината на следната година. Peugeot го исполнува ветувањето што го даде пред некое време за лансирање на чисто електричен 308 со претставување на компактниот автомобил без мотор со внатрешно согорување. E-308 е базиран на истата платформа како и конвенционалниот модел и поради што во голема мера го истиот внатрешен и надворешен дизајн.

Под обвивката на двата модели се наоѓа високонапонска батерија од 54 kWh составена од 80 отсто никел, 10 отсто манган и 10 отсто кобалт. Батеријата е систем од 400 волти и иако не се објавени бројките за конечниот опсег, Peugeot вели дека двата модели ќе можат да поминат до 400 километри со едно полнење.

Peugeot e-308

Аеродинамичната ефикасност беше исто така клучен фокус на француската марка во развојот на двата модели. Предниот дел е оптимизиран, како и подвозјето, а дизајниран е и нов сет од 18-инчни алуминиумски тркала. Гумите со ниско триење се исто така поставени стандардно, а Peugeot тврди дека просечната потрошувачка на енергија на e-308 и e-308 SW изнесува 12,7 kWh на 100 километри.

Вградениот трифазен полнач е стандарден со моќност од 11 kW и кога е вклучен во полнач од 100 kW, возилата може да се наполнат од 20 до 80 проценти за помалку од 25 минути.

Peugeot e-308

Препознатлив ентериер

За придвижувањето на тркалата е задолжен електромотор кој произведува 156 КС и 260 Nm вртежен момент. Peugeot не објави перформансни детали за двата модели. Она што го знаеме е дека возачите ќе можат да избираат помеѓу режимите на возење Eco, Normal, Sport и Brake, од кои вториот ја зголемува количината на регенерација на сопирачките.

Внатрешноста е во голема мера идентична со конвенционалниот 308, што значи дека ја содржи најновата генерација на Peugeot i-Cockpit со мал управувач со греење, 3-димензионален дигитален Head-Up дисплеј и централен 10-инчен екран на допир.

Иако Peugeot не ги потврди специфичните пазарни детали за цените и достапноста на e-308 и e-308 SW, од компанијата велат дека купувачите на некои пазари ќе можат да го купат преку новата онлајн страница за продажба на брендот и да го добијат возилото на нивниот праг бесплатно. Двата модели работат и со апликацијата за паметни телефони MyPeugeot која може да закаже полнење од далечина или да стартува програма за термичка подготовка за батеријата.

Поврзани вести

Back to top button