Peugeot се враќа на Le Mans со нов хибриден хиперавтомобил

Peugeot Sport го најави враќањето на WEC првенството во трки за издржливост од 2022 година со нов хибриден хиперавтомобил

Францускиот производител на автомобили ќе се натпреварува против производители како Aston Martin, Toyota и Scuderia Cameron Glickenhaus во новата Hypercar класа. Новите правила дозволуваат учество или со уникатен тркачки автомобил или модифицирана верзија на постоечки хиперавтомобил. Правилата исто така наложуваат од моделот да бидат изработени барем 20 легални верзии наменети за улиците, што значи дека во наредните неколку години добиваме и Peugeot хипермодел наменет за патот.

Peugeot се повлече од трките за издржливост во 2011 година, откако во 2009 година победи на 24 Hours of Le Mans со 908 HDi FAP LMP1. Французите имаат долга натпреварувачка историја на Le Mans, со победување на трката во 1992 и 1993 година, за време на последните години на ерата на Group C.

Peugeot

„Јас сум многу возбуден од можноста да ги канализирам вештините и страста на мојот тим во овој проект“, рече директорот на PSA Motorsport, Жан-Марк Финот. „Oва е нов предизвик и знам дека нашите експерти ќе се појават со својата волја да победат со тимови финансирани од брендовите на Групацијата, поттикнати од нивното долгогодишно искуство на првенството во FIA и гладот за успех“.

Новата класа ќе ги замени тркачите LMP1, со цел значително да ги намали вклучените трошоци, да ги врати големите производители во спортот и да создаде поле на тркачи што можат полесно да се поврзат со патничките автомобили. Peugeot Sport не објави дополнителни детали, но вети дека ќе го стори тоа во почетокот на 2020 година.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close