fbpx

Peugeot со E-Lion проектот најави пет нови ЕВ во следните 2 години

Француската марка Peugeot, на E-Lion настанот, потврди пет нови ЕВ, меѓу кои и E-3008 кој ќе биде првиот модел на STLA Medium платформата

Peugeot го објави својот нов проект E-Lion кој ќе ги диктира напорите за електрификација на производителот во иднина. Француската марка планира за две години да лансира пет нови електрични возила и да воведе нов 48-волтен хибриден систем во своите возила.

Peugeot ќе почне да работи во 2023 година, со новата 48-волтна блага-хибридна технологија на неколку модели оваа година. Хибридниот систем на компанијата се одликува со новата генерација на нејзиниот бензински мотор PureTech со моќност од 100 или 136 коњски сили, кој Peugeot го спојува со шест-брзински електрифициран менувач со двојна спојка кој вклучува 28 КС електричен мотор.

Според компанијата, SUV од C-сегментот опремен со 48-волтен систем на компанијата ќе може да работи 50 проценти од времето во електричен режим. Технологијата ќе се појави во 208, 2008, 308, 3008, 5008 и 408 во 2023 година.

E-3008 и E-5008 пристигнуваат оваа година

Во текот на следните две години, пет нови електрични возила ќе се приклучат на мноштвото нови хибриди на марката. Peugeot планира да ги лансира E-308, E-308 SW, E-408, E-3008 и E-5008. Два електрични автомобили, E-308 и E-308 SW ќе го поседуваат сосема новиот електричен мотор на компанијата кој произведува 115 kW, додека нуди домет од над 400 километри според циклусот WLTP. Двете возила дебитираа во септември минатата година, а ќе се најдат во продажба подоцна оваа година.

Се чини дека сето ова е многу, но Peugeot има уште многу други работи во подготовка, кои ги соопшти на E-Lion настанот. Во втората половина од оваа година, компанијата ќе го открие E-3008, нов SUV кој ќе нуди досег до 700 километри. Ќе има три електрични погонски единици, вклучително и поставка со двоен мотор, со што ќе стане првиот што ќе се вози на платформата STLA Medium на Stellantis. Peugeot вели дека E-5008 ќе дебитира „набргу потоа“, оставајќи го единствено датумот за дебито на E-408 како мистерија.

Peugeot планира да го електрифицира секој модел оваа година, при што компанијата ќе има достапни ЕВ во целата линија до 2025 година. Целта на компанијата е да продава само ЕВ во Европа во 2030 година.

Поврзани вести

Back to top button