fbpx

Pininfarina ќе ги „оживее“ ЕВ прототипите на Izera

Италијанската дизајнерска куќа ќе соработува со полската компанија Izera за производството на трите електрични модели

Автомобилските стартапи никнуваат како печурки во последниве години, особено кога станува збор за електромобилноста, па затоа е навистина тешко да направите конечен производ кој ќе се издвојува од конкуренцијата. Еден од начините да се направи тоа е со добар дизајн и тоа објаснува зошто полската Izera соработува со италијанската куќа Pininfarina.

Двете фирми кои почнаа да соработуваат минатиот ноември и преку своето партнерство ќе работат заедно на хечбек, караван и SUV. Додека Pininfarina е најдобро познат по впечатливите надворешни дизајни – како оние што се наоѓаат на Fiat Dino Spider и Ferrari Testarossa – компанијата ќе се занимава и со внатрешен дизајн на моделите на Izera, како и со изработка на интерфејсот.

Главниот дизајнер на Izera, Тадеуш Јелец, рече дека целта на соработката е „да се искористи стилската ДНК што ја прикажавме за време на јавната презентација на прототипите на Izera во 2020 година и да се ажурира уникатниот стилски јазик на брендот, така што ќе ги приспособи параметрите на платформата на кои нашите возила ќе се градат“. Јелек додаде дека е уверен дека моделите што ќе се појават ќе бидат „уживани од европските клиенти“.

Сите три возила ќе бидат електрични и базирани на платформата SEA на Geely благодарение на партнерството што беше објавено минатата година. Малку се знае за нив во овој момент, но претходните најави открија дека кросоверот ќе биде првиот модел што ќе пристигне. Потоа ќе го следат хечбекот и караванот од C-сегментот.

Pininfarina Izera

Првите возила се очекуваат во 2025

ElectroMobility Poland, поддржана од државата, има намера да ги произведува возилата во целосно новата фабрика во Јаворжно, а изградбата треба да започне на почетокот на следната година. Ако сè оди според планот, објектот ќе вработи приближно 2.400 луѓе, а првите возила ќе излезат од производната лента кон крајот на 2025 година.

Целта на ElectroMobility Poland е да „засили полската автомобилска индустрија“ и шефот на компанијата за развој на технички производи, Лукаш Малиценко, рече: „Можноста да се работи со таков остварен и искусен партнер како Pininfarina, кој може да се пофали со уникатни компетенции е уште една пресвртница на патот кон сериското производство на Изера“. Тој додаде: „Како нов бренд, мораме да се фокусираме на нашите предности на многу конкурентен пазар, а безвременскиот и атрактивен дизајн ќе биде една од карактеристичните одлики на Izera“.

Поврзани вести

Back to top button