fbpx

Pininfarina слави 90 години во 2020 со ново лого и специјални настани

Во 2020 Pininfarina ќе ја прослави својата 90-годишнина со ново лого и низа настани на кои ќе присуствува и ќе биде домаќин

Pininfarina, кратко за Carrozzeria Pininfarina, е основана од Батиста – Пинин Фарина во 1930 година во Торино, Италија. Во своите формативни години, компанијата има произведувано каросерии за моделите на компании како Alfa Romeo, Hispano-Suiza, Fiat, Cadillac, Rolls-Royce и Lancia. Фабриката на компанијата беше уништена во Втората светска војна и ако Фарина не беше толку решен, ова лесно можеше да биде крајот на приказната за Pininfarina.

Во раните 50-ти години, работите се сменија за Pininfarina, кога тие воспоставија силна врска со Ferrari и беа одговорни за дизајнирање на сите последователни „улични“ автомобили на италијанскиот производител на автомобили со децении, со исклучок на 1973 Dino 308 GT4 и LaFerrari. За жал, ниту еден тековен модел на Ferrari не е дизајниран од Pininfarina.

Во 2015 година, Pininfarina е купен од индиската групација Mahindra за околу 168 милиони евра. Во 2018 година, Mahindra го надгледуваше формирањето на Automobili Pininfarina што е подготвено да го изгради електричниот хиперкар Battista, основан на Rimac C-Two.

Pininfarina

Со цел да го одбележи своето 90-годишно постоење, компанијата го претстави своето ново лого, кое всушност го комбинира традиционалниот „Pininfarina“ текст со мала бројка „90“ прикачена на крајот.

„Нашето лого му ја раскажува на светот приказната за семејството и прудружбата. Оваа ревитализација, дизајнирана специјално за годишнината, исто така укажува на чувство за насока: линијата на која почива бројот 90 се крева од дното кон врвот како да е насочена кон иднината. Затоа што, на задната страна на толку важно минато, тоа е местото каде се упатиме: кон нови цели, нови проекти, нови предизвици“, изјави претседателот на компанијата Паоло Пининфарина.

Посветените настани на Pininfarina ќе се одржат во Милано и Торино следната година, како и на Саемот за автомобили во Женева и во Кина.

Поврзани вести

Back to top button