fbpx

Серискиот електричен автомобил на Porsche се појави без камуфлажа

Првиот електричен автомобил на Porsche ќе се појави во 2019 година, но веќе е подложен на сериозни тестови од страна на германскиот производител

Првиот електричен автомобил на Porsche ќе се појави во 2019 година, но веќе е подложен на сериозни тестови од страна на германскиот производител.

Прототипските слики без камуфлажа беа објавени на интернет просторот

1. Mission E | Porsche Mission E
2. Mission E | Porsche Mission E
3. Mission E | Mission E
4. Mission E | Mission E

    Главната разлика на машината од концепциската верзија Mission E, која ја видовме пред две години во Франкфурт, е во задните врати. Во стандардната верзија, тие ќе бидат обични. Другите детали за дизајнот на двата електрични автомобили се скоро идентични. Концептот Мission E беше опремен со две електрични единици – по една на предната и задната оска, со вкупна моќ од над 600 КС. Забрзувањето од 0 до 100 km / h трае 3,5 секунди, а максималната автономија со едно полнење е околу 500 km (Европскиот циклус NEDC). Батериите може да се полнат до 80% за час и половина од специјална станица за полнење.

    Се очекува дека серискиот модел ќе биде достапен во различни модификации во зависност од моќноста на моторот и батериите. Сигурно ќе има верзии S и GTS. Цените за првиот електричен автомобил на Porsche ќе почнат со 90.000 евра. Така е и со основната верзија на Panamera.

    Поврзани вести

    Back to top button