fbpx

Porsche го покажа ентериерот на освежениот Cayenne

Освежениот Porsche Cayenne дебитира на 18 април, но брендот ни дава увид во целосно ревидираната кабина на автомобилот

Porsche со Taycan зачекори во иднината и сега Cayenne ги следи неговите стапки. Иако ќе треба да почекаме уште неколку години за да го видиме електричниот Cayenne, компанијата ја откри внатрешноста на фејслифтираниот кросовер пред неговото деби на 18-ти април.

Промените се веднаш очигледни бидејќи освежениот Cayenne усвои целосно нова 12,6-инчна дигитална инструмент табла. Се одликува со до седум различни дисплеи кои се движат од минималистички мерачи до достапен поглед за ноќно гледање.

Во средината е 12,3-инчен инфозабавен систем, кој има Android Auto и Apple CarPlay, како и интеграција на Apple Music и Spotify. Системот има и нова видео функција во автомобилот, која им овозможува на патниците да гледаат видеа од Screenhits TV кога возилото е паркирано. Porsche спомена и „нови начини“ за интеракција, како што е користењето на Siri за управување со функциите на возилото.

Најзабележлива промена е додавањето на опционален дисплеј за патници од 10,9 инчи. Екранот е интегриран во контролната табла пред патникот и му овозможува да управуваат со системот за навигација, за да можат да бидат совозач.

Porsche Cayenne

Сепак, дисплејот е првенствено фокусиран на забава и патниците на предните седишта можат да го користат за гледање видеа со стриминг. За да се спречи одвлекување на вниманието на возачот, „уникатен филтер на екранот“ ги спречува да гледаат што гледа патникот.

Оставајќи ги екраните настрана, Cayenne од 2024 година го прифаќа целосно новото „Porsche Driving Experience“. Иако е технолошки подобар од порано, сè уште има голем број аналогни контроли и тие се позиционирани на лесен дофат на возачот. Новото копче за стартување/стоп на моторот се наоѓа лево од воланот, додека минималистички менувач може да се најде на десната страна.

Подобра ергономија

Избирачот на брзини порано се монтираше на централната конзола, а неговото преместување ги ослободи дизајнерите повторно да го замислат просторот. Сега има минималистички контроли за климатизација, кои комбинираат аналогни и дигитални елементи со „софистициран дизајн на црн панел“. Има и „копчиња“ на допир, физички контролер за јачина на звук и дополнително складирање.

Кога ќе се вратиме на воланот, тој е позајмен од 911 и има понаменски дизајн. Има посебен избирач на режими, кој нуди лесен пристап до поставките за Normal, Off-Road, Sport и Sport Plus. Возачите ќе најдат и редизајнирана рачка што ги контролира системите за помош на возачот.

Porsche Cayenne

Промените не застануваат тука бидејќи целата контролна табла е нова и спортски отвори за проветрување на кои им недостигаат решетки. Можеме да погледнеме и на ажурирани панели на вратите и покласна стоперка.

На крајот, Cayenne нуди побрзо полнење со новиот безжичен полнач за паметни телефони од 15 вати. Тоа им овозможува на модерните телефони брзо да се полнат, а Porsche успеа да ја зголеми моќноста благодарение на употребата на „ладен простор за складирање паметни телефони“.

Надградбите не завршуваат тука бидејќи Cayenne може да се пофали со две нови USB-C порти во предниот простор за складирање, како и уште две на задната страна на централната конзола. Сите тие нудат функција за брзо полнење, што треба да помогне да се намали времето што треба да останете приклучено.

Поврзани вести

Back to top button