fbpx

Porsche ќе прави Macan на струја

Производителот на спортски автомобили Porsche нема намера да заостанува зад конкурентите и веќе работи на електрична верзија на својот помал кросовер Macan

Тој ќе стане директен ривал на Tesla Model X.

MacanЗа Autoevolution, шефот на северно-американската поделба на брендот, Клаус Зелмер, рече дека компанијата воопшто не ја интересира за тоа дали кога ќе лансира таков автомобил на пазарот ќе успее, или не. Ова е многу важно за компанијата, па останува само енигмата кога овој модел ќе се појави на пазарот.

Во 2030 година, земјите на ЕУ ќе имаат уште построги граници за емисиите на CO2 и првата фаза од нивното намалување ќе започне уште порано – во 2025. Според шефот на Одделот за развој на Porsche, Мајкл Стајнер, компанијата ќе ги исполни овие рокови и ќе понуди електрични изведби врз сите модели, вклучувајки ги и кросоверите.

MacanСе очекува Macan да ја користи платформата на првиот автомобил кој беше лансиран на ова поле, концептниот модел со името Misssion E. Porsche веќе тестираше прототип на електричниот автомобил на патеката во Нирбургринг.

Поврзани вести

Back to top button