fbpx

Porsche потврди – 911 добива хибриден погон

Porsche го најави лансирањето на хибридниот 911 со видео кое дава увид во сега веќе завршената тест програма на возилото

Porsche ќе го претстави новиот 911 на 28 мај, и иако нема да изгледа радикално поинаку однадвор, производителот на автомобили потврди дека ќе има една голема промена под хаубата, а тоа е нов хибриден погон.

„За прв пат во 61-годишната историја на нашата икона, инсталираме хибриден погонски систем во патничкиот 911“, истакна Френк Мозер, потпретседател на моделската линија 911 и 718. „Овој иновативен хибрид со перформанси го прави 911 уште подинамичен.

Од претходно беше познато дека 911 ќе добие електрифицирано засилување на погонот, но со објавувањето на тизерот на Porsche за 911 за моделската 2025 година сугерира дека хибридната помош нема да пристигне во форма на посебен модел, туку да биде вградена во стандардниот Carrera кој Porsche што прв ќе го лансира.

Германската марка не открива многу за техничките спецификации на погонската единица. Веќе се знае дека нема да биде PHEV, но го нарекува „перформансен хибрид“ и вели дека новиот автомобил може да го извози германскиот Нирбургринг за 7 минути, 16,9 секунди, што е за 8,7 секунди побрзо од „соодветната верзија“ на претходниот модел, 992 Carrera S.

Porsche 911 Hybrid 2025

Тие бројки беа постигнати со 992.2 опремен со стандардни патни гуми и опционалниот Aerokit, пакет што е достапен на 911 со децении и вклучува големо, фиксирано задно крило.

„Со новиот модел добиваме поголем зафат, значително повеќе моќ, а спонтаниот одговор на перформансниот хибрид е голема предност“, рече тест возачот на Porsche и амбасадор на брендот, Јерг Бергмајстер, за најновата верзија на иконскиот спортски автомобил на производителот.

За да нè подготви за откривањето на 28 мај, Porsche објави видео и сет на слики кои ни даваат увид во над 3 милиони километри тестирање на автомобилот.

Поврзани вести

Back to top button