fbpx

Porsche Vision 357 концептот е потсетник на оригиналниот 356

Првиот модел на Porsche, 356, пристигна во јуни 1948 година, а производителот оддава почит на своето минато со новиот концепт Vision 357

Речиси 75 години откако првото Porsche 356 No. 1 Roadster ја доби својата општа дозвола за работа, марката го слави овој јубилеј на необичен начин – гледајќи во минатото и кон иднината. За таа цел, го создаде Porsche Vision 357, неверојатна и елегантна модерна интерпретација на 356 и е базиран на модерната платформа од 718 Cayman GT4 RS.

Porsche 356 беше неверојатен успех до тој степен што компанијата имаше произведено приближно 78.000 единици до 1965 година. Го стави брендот на мапата и очигледно продолжува да биде извор на инспирација сите овие години подоцна. Тоа јасно се гледа во концептот Porsche Vision 357.

„Создадовме многу посебен роденденски подарок во форма на Porsche Vision 357, кој го користи 356 како основа за да го нагласи значењето на нашата дизајнерска ДНК“, рече Мајкл Мауер, потпретседател на Style Porsche.

„Концептниот автомобил е обид да се комбинира минатото, сегашноста и иднината со кохерентност, со пропорции кои потсетуваат на неговиот историски архетип и детали кои ја визуелизираат перспективата за иднината“, продолжи тој.

Слично на 356, Vision 357 има предно стакло што се обвиткува и додава црни столбови за да ги обединат површините на прозорците. Моделот на решетката во задниот дел на автомобилот и тркалезните фарови на предниот дел се исто така наклонети кон 356. Сепак, Porsche додаде и голем број модерни акценти.

Porsche Vision 357

Ретро изглед со футуристички елементи

Отворачите на вратите се сокриени од страничните прозорци. Предните светла се одликува со модерниот светлосен знак на Porsche со четири точки како на сериски модели. Возилото е поставено на 20-инчни магнезиумски тркала кои ја намалуваат тежината, а истовремено обезбедуваат многу поголема цврстина отколку што може да се надеваа оригиналните тркала на 356.

Тој е многу помоќен и од 356, благодарение на истиот 4,0-литарски шестцилиндричен мотор што наоѓа во 718 Cayman GT4 RS и кој произведува 500 КС и 449 Nm вртежен момент. Исто така, тука се и Porsche интегрираните доводи на секоја страна од автомобилот веднаш зад страничните прозорци и природна пластика засилена со влакна (NFRP), исто како кај Mission R.

Автомобилот е изложен на форумот DRIVE на VW Group во Берлин. Всушност, тоа е врв на специјалната изложба наречена 75 години спортски автомобили на Porsche. Имено, ова е само студија за надворешен дизајн, барем засега. Тоа значи дека нема соодветна внатрешност и јавен план да се изгради нешто слично за производство.

Поврзани вести

Back to top button