fbpx

Премиера за целосно новиот Opel Grandland

Opel се пофали со новиот Grandland кој пристигнува со повеќе погонски опции и треба да се најде во продажба оваа есен

Opel го претстави целосно новиот Grandland, претставувајќи храбро отстапување од последната генерација. Најавен да пристигне подоцна оваа година, новиот Grandland носи со себе голем број луксузни карактеристики кои го издигнуваат во уникатен нов простор.

Како што беше најавено уште минатата година, Grandland ќе се нуди и со електричен и со погон на внатрешно согорување.

Во споредба со моделот во заминување, новиот Grandland е значително поголем. Добива дополнителни 173 милиметри во вкупна должина, 19 мм во висина и 64 мм во ширина. Со овие зголемувања, Grandland сега е долг 4.650 мм, широк е 1.905 мм и висок 1.660 милиметри.

Поставен е и на долго меѓуоскино растојание од 2.784 мм. Како резултат на тоа, просторот за багажникот се зголемува за 36 литри, а патниците на задните седишта имаат дополнителни 20 мм простор за нозете во споредба со генерацијата во заминување.

Opel Grandland

ЕВ и опции со согорување

Изграден на STLA Medium платформата на Stellantis, Grandland може да се пофали со разноврсност, со оглед на тоа дека оваа платформа може да прими различни распореди на погонски верзии.

Во електричните верзии, Grandland нуди избор помеѓу батерии од 73 kWh или 98 kWh. Користејќи архитектура од 400 V, овие електрични возила можат брзо да се наполнат со еднонасочна струја до 160 kW, постигнувајќи импресивен опсег до 700 километри. Иако тоа не е потврдено во моментов, може да се очекува основна верзија со погон на предните тркала при лансирањето заедно со верзија со двоен мотор што ќе биде додадена во гамата подоцна.

Можеби поинтересната вест е дека доаѓа и верзија со внатрешно согорување и вклучува 1,2-литарски трицилиндричен мотор и 48-волтен благ хибриден систем, со plug-in хибридна варијанта што ќе следи подоцна, која нуди околу 80 километри чисто електричен опсег. Opel вели дека планира да стане чисто ЕВ бренд до 2028 година, но неодамнешното заладување на тој пазар може да ја преиспита таа стратегија. Засега, хибридната опција може да се покаже како сериозна победа за марката.

Дизајн

Карактеристиките што доаѓаат со овој најнов Grandland сигурно нема да ја попречат ниту продажбата. Тие вклучуваат ново осветлено лого напред, преден дел во „Vizor“ стил, заедно со Intelli-Lux Pixel Matrix HD осветлување, двобоен лебдечки покрив и остри карактеристики на лакот на тркалата.

Кабината исто така е полна со надградби, вклучително и експанзивен 16-инчен инфозабавен екран, heads-up дисплеј и сериозно удобни седишта. Овие седишта добиваат странични потпори со напојување, вентилација, па дури и функција за масажа. Има слот на предните седишта специјално дизајниран да го намали притисокот и на крсната коска на долниот дел од грбот.

Opel Grandland

„Новиот Grandland е пресвртница за Opel. Со него, секој Opel без исклучок сега е достапен со електричен погон“, рече извршниот директор на Opel, Флоријан Хуетл. „Ова е голем чекор во нашата електрична офанзива. Новиот Grandland е дизајниран и развиен во Риселсхајм, а ќе се гради во Ајзенах. Односот со Opel Experimental е непогрешлив. Тој нуди иновации кои првпат беа видени на овој извонреден концепт. Затоа, новиот Grandland ќе ја зајакне нашата позиција во важниот сегмент на C-SUV“.

Иако Opel сè уште не го потврди датумот на лансирање, се очекува Grandland да биде пуштен во продажба оваа есен.

Поврзани вести

Back to top button