fbpx

Претставен новиот Toyota Land Cruiser

Toyota го претстави новиот Land Cruiser, првиот целосно нов модел уште од 2007 година, кој ќе добие и своја GR Sport варијанта

Land Cruiser LC300 ја доживеа својата премиера, а Toyota направи темелна промена со прифаќање на TNGA платформата за својот SUV знаменосец. Јапонскиот производител истакна дека за време на развојот имала две цели. Првата е да го „наследи и еволуира“ духот на „сигурноста, издржливоста и оф-роуд перформансите“, додека вториот фокус бил да се креира искуство способно да следи секаков вид на патишта.

Нова платформа

Од Toyota истакнуваат дека сакале да ја задржат body-on-frame структурата бидејќи истата е „темел на есенцијата на Land Cruiser“. Како што веќе истакнавме, со цел да го направи својот SUV способен да ги совлада сите терени, јапонскиот производител ја вгради новата GA-F платформа во возлото, која е базирана на TNGA. Ова значи полесна шасија која истовремено е поригидна, а возилото добива тежиште кое е доближено поблиску до земјата и вкупната тежина е намалена за 200 килограми.

Благодарение на големиот број тестови, во кои беа вклучени и возачи од релито Dakar, Toyota успеа да направи унапредувања на базичните перформанси на системот за потпирање со што се овозможува поголема артикулација на тркалата, мулти-теренско набљудување, мулти-теренски избор кој овозможува оптимизирање на триењето во различни услови и E-KDSS, што всушност означува Electronic Kinetic Dynamic Suspension System, за кој Toyota вели дека е прв во светот и го унапредува придржувањето на возилото за подлогата во најтешките оф-роуд услови.

Кога станува збор за димензиите, Toyota не направи никакви отстапки со новиот Land Cruiser, а тоа значи дека должината е 4.990 милиметри, ширината изнесува 1.980, додека меѓуосовинското растојание е 2.850 милиметри. Приодниот агол е 32 степени, а поаѓачкиот агол е 24 степени.

Фокус на оф-роуд перформансите и подобри возачки карактеристики

Унапредените возачки динамики и управливост се поддржани од новите V6 битурбо агрегати. Станува збор за 3,5-литарски бензинец и 3,3-литарски дизел агрегат кои нудат врвни перформанси и пристигнуваат со нов 10-степен автоматски менувач кој ја намалува потрошувачката на горивото и CO2 емисијата за 10 проценти во однос на актуелниот модел. Поголемиот, 3,5-литарски бензински мотор испорачува 415 КС и 650 Nm максимален вртежен момент, додека дизелскиот агрегат испорачува 309 КС и генерира 700 Nm.

Уште поголема моќност и подобри перформанси се очекуваат за GR Sport моделот, кој беше најавен со серија фотографии и беше потврден паралелно со премиерата на „обичниот“ Land Cruiser, но Toyota не откри никакви детали за овој модел, кој својата премиера ќе ја доживее нешто подоцна оваа година.

Land Cruiser

Едноставен и препознатлив дизајн

Кога станува збор за дизајнот, не треба да се заборави да се истакне дека Land Cruiser добива еден нов стил кој сепак останува верен на наследството и статусот на моделот. На предниот дел се истакнуваат новите LED светлечки единици, а коцкастиот дизајн доминира на хаубата и на заштитните облоги на сводовите над предните тркала. Сепак, севкупната форма на возилото не претставува некоја поголема разлика во однос на актуелниот модел.

Land Cruiser

Во внатрешноста дизајнот е едноставен, кабината е насочена кон големиот централен инфозабавен екран, а се уште се присутни и физичките контроли, се со цел функциите да бидат лесно достапни и интуитивни, особено во оф-роуд ситуации. Toyota одлучи да ги задржи и традиционалните инструменти, но на средина од кластерот се наоѓа и дигиталниот информациски екран. Со оглед на тоа дека Toyota посвето огромно внимание на оф-роуд сегментот и перформансите, во новиот Land Cruiser не може да се очекува преголем луксуз, а купувачите во ентериерот ќе добијат и седишта со греење и вентилирање и JBL аудио-систем.

Land Cruiser

Покрај оф-роуд технологијата, јапонскиот производител додаде и голем број на безбедносни системи. Тука предничи Toyota Safety Sense активниот безбедносен пакет во кој се додадени две големи безбедносни карактеристики. Првата ги детектира возилата кои надоаѓаат, како и пешаците и велосипедистите од двете страни на крстосницата, додека втората помага при избегнување судир.

Toyota најави дека ќе го лансира новиот Land Cruiser на глобално ниво почнувајќи од ова лето, а цените се уште не се објавени.

Поврзани вести

Back to top button