fbpx

Целата приказна за Ford Mustang

Приказната за познатиот „американски коњ“ започнува во 1964 година со варијантата на купе-кабриолет

Автомобилот за првпат беше прикажан на саемот во Њујорк.

Веќе на стартот за моделот се крена многу прав, а вистински бум беше појавата на верзијата на Shelby GT350 на Керол Шелби, неколку години подоцна, со моќност од 306 „коњи“. Машината веднаш доби огромна популарност, а нејзините бројни филмски улоги дополнително ја зголемија нејзината побарувачка.

Ford Mustang

За жал меѓу неколкуте генерации на автомобилот, постојат несреќни варијанти, како што е купето од 1974 година со мотор од 105 КС што му го одзема на Mustang статусот „мускулест” автомобил.
Повторното раѓање на моделот се случи во средината на 90-тите на минатиот век. Името Ford Mustang досега се пренесува преку шест генерации на автомобилот и десетици различни модификации.

Поврзани вести

Back to top button