fbpx

Почна производството на новиот Nissan LEAF во Европа

Nissan објави дека производството на целосно новата генерација на првиот во светот 100% електричен модел LEAF, започнало во корпоративниот комплекс на брендот во Сандерленд, во Велика Британија

На овој начин, пред компанијата останува последниот чекор пред да ги испорача првите возила од новиот електричен автомобил на потрошувачите кои веќе направија нарачка.

Со бројни иновативни системи во опремата и автономија од 378 километри (NEDC), наследникот на најдобро продаваниот електричен автомобил во светот тргнува во ново освојување на Европа, а кон крајот на 2018 година, ќе видиме уште една верзија на LEAF, која ќе понуди помоќен мотор и зголемена километража. Новиот LEAF има вкупна должина од 4.480, ширина од 1.790 и висина од 1.535 mm, а неговото меѓуоскино растојание изнесува 2.700 mm. Со тежина од 1.535 килограми и капацитет за петмина, електромобилот е опремен со литиум- јонска батерија (40 kWh) и електромотор со 150 коњски сили и 320 Nm.

LEAF

Во зависност од изворот на енергија, преполнувањето на батеријата на новиот Nissan LEAF може да биде извршено за 8 часа (6 kW) и 16 часа (3 kW), а со систем за брзо полнење, 80% се постигнуваат само за 40 минути . По потреба или желба од страна на идните сопственици на новиот LEAF, батеријата на електричниот автомобил може да се користи и како дополнителен извор на електрична енергија за домашна потрошувачка преку прикачена за електричната токопреносна мрежа (V2G технологија). Врвот на новиот LEAF ќе биде високотехнолошкиот ProPILOT систем, кој гарантира автономно возење во една лента при возење по автопати.

Тој се активира со едно копче, тогаш тоа е во можност да го преземе управувањето, забрзувањето и намалувањето на брзината, што е одлично решение за време на долги патувања или на карактеристични главни европски патишта. Во следните неколку години технологијата ProPILOT, која е дел од поголемиот комбиниран безбедносен систем на Nissan Intelligent Mobility, постојано ќе се развива и ќе се подобрува, а ќе нуди сè поголемо ниво на автономија. Крајната цел е да се постигне побрз сообраќај во урбаните средини со безбедно поминување низ раскрсниците.

Друг интересен систем кој ќе му биде достапен на LEAF ќе биде e- Pedal, која ветува забрзување и кочење. E- Pedal е првиот систем во светот кој му овозможил на возачот да ја намали брзината на движење до целосно сопирање дури и по наклонот, останувајќи во стационарна позиција и последователно полетување. Благодарение на e- Pedal, идните сопственици на новиот Leaf ќе можат да изведуваат 90% од основните функции за забрзување, забавување и сопирање со користење на една педала.

Особено поволна, новата технологија ќе биде достапна при возење во урбани средини со големи застои. Друг систем што го објави Нисан ќе биде деби во новата генерација на LEAF, ProPilot Park, кој ветува беспрекорен автоматски паркинг дури и во најтесните места.

Поврзани вести

Back to top button