fbpx

PSA ги електрифицира популарните модели?

PSA планира промоцијата на целосно електрична верзија на следната Peugeot 208, како и на новиот DS 3 Crossback, чие деби е закажано за 2019 година

PSA планира промоцијата на целосно електрична верзија на следната Peugeot 208, како и на новиот DS 3 Crossback, чие деби е закажано за 2019 година. Во 2020 година, ќе биде достапна и електричната верзија на Peugeot 2008.

Нема сомневање дека субкомпактниот 208 е најпродаван модел на Peugeot, а во септември 2019 година компанијата ќе ја лансира електричната верзија, заедно со варијантите со мотори со внатрешно согорување. Се претпоставува дека електричниот 208 ќе има автономија од 300 километри со едно полнење и ќе му конкурира на Renault Zoe. Во првата половина на 2019 ќе се појави и електричната верзија на DS 3 Crossback кој ќе го смени актуелниот субкомпактен модел DS 3, а една година подоцна ќе дебитира и варијантата на Peugeot 2008 со батерии.

DS 3 Crossback

Во исто време, PSA Group исто така планира да го развие својот хибриден опсег. Plug-in хибридните модели ќе вклучуваат и компактни кросовери, кои ќе бидат изградени на новата модуларна платформа на EMP. На почетокот се очекува DS 7 Crossback во 2019 година, а потоа ќе се појават хибридните верзии и на Peugeot 5008 и Citroen C5 Aircross. Двата помали кросовери – Peugeot 3008 и Opel Grandland X исто така ќе добијат хибридни верзии.

Поврзани вести

Back to top button