PSA Group подготвува целосна електрификација

Француската алијанса PSA Group не се подготвува за транзиција на алтернативни типови гориво, објави Carscoops. По 2019 година сите модели на марките Peugeot, Citroen, Opel, DS и Vauxhall ќе имаат електрична или хибридна верзија.

Mоментално во информацијата се знае за 15 „електрифицирани“ модели кои ќе се појават на европскиот пазар во наредните две години. Дел од нив се Peugeot 3008, Peugeot 508 и 508 SW, DS7 Crossback E-Tense 4×4, Citroen C5 Aircross, Opel Grandland X и Vauxhall Grandland X.

За основа на сите модели ќе бидат универзалните модуларни платформи CMP и EMP2.

Подеднакво добро одговараат како за традиционалните автомобили, така и за современите електрични автомобили.

psa group

Еден од првите претставници на идниот спектар на модели е кросоверот DS3 Crossback E-Tense. Oпремен со електричен мотор со моќност од 136 коњски сили и обезбедува возење до 300 километри со полна батерија.

Поврзани вести

Back to top button