fbpx

Range Rover Velar доби освежен изглед и нов ентериер

Range Rover Velar за 2023 моделската година добива благи визуелни ажурирања, нов ентериер и подобрен plug-in хибриден погон

Land Rover го претстави освежениот Range Rover Velar, унапредувајќи ги неговиот стил и технологија за 2023 година. Range Rover Velar првично беше претставен во 2017 година и беше ажуриран во 2020 година. Овојпат, сепак, промените се позначајни, во обид да предизвикаат интерес кај клиентите за елегантниот SUV што ја пополнува празнината помеѓу Evoque и Range Rover Sport.

Почнувајќи од надворешноста, Velar се уште плени со својот изглед и по шест години, па неговите дизајнери го ограничија својот придонес на мали детали. Тие вклучуваат редизајнирана графика на предните светла Pixel LED, новата шема на маската инспирирана од новиот Range Rover, „супер LED“ задните светла и малку поинаквата дифузер/лизгачка плоча на задниот браник. Конечно, палетата на бои е проширена со додавање на новите Metallic Varesine Blue и Premium Metallic Zadar Grey нијанси.

Range Rover Velar

Најголемите промени се во ентериерот

Промените во внатрешноста се многу позначајни, бидејќи распоредот на двојниот екран на допир на појдовниот Velar е заменет со почист и помодерен дизајн за централната конзола. Централниот дел е новиот 11,4-инчен заоблен стаклен екран на допир кој сега ги интегрира сите функции, вклучувајќи ги и контролите за климатизација. Така, Velar нема никакви физички контроли, освен оние што се поставени на воланот. Според Land Rover, 80% од задачите може да се извршат со две допири од почетниот екран. Системот е компатибилен со надградби преку воздух, со што се подобруваат Pivi Pro7 инфозабавата, навигацијата, дијагностиката на одборот, шасијата и погонската група.

Land Rover тврди дека Velar ја има најтивката кабина во својот сегмент благодарение на достапната функција за активно поништување на бучавата од патот на опционалниот Meridian 3D Surround Sound System со 17 звучници. Понатаму, системот за филтрирање Cabin Air Purification Plus ќе се погрижи воздухот да биде совршено чист.

Мешавините од волна Kvadrat и полиуретанскиот текстил Ultrafabrics нудат опција без кожа за тапацирот, додека оние кои сè уште сакаат кожа можат да ја добијат во нови бои (Cloud, Caraway, Raven Blue и Deep Garnet). Во зависност од облогата, Velar може да се одреди со акценти на Moonlight Chrome или Satin Burnished Copper на воланот и на контролната табла. Покрај облогата од дрво Shadow Grey Ash на централната конзола, сопствениците можат да се одлучат за алуминиум со Technical Light or Dark анодизиран финиш.

Унапреден PHEV

Plug-in хибридниот Range Rover Velar P400e е надграден со нова литиум-јонска батерија од 19,2 kWh (од 13,6 kWh). Како резултат на тоа, опсегот на EV сега е до 64 километри според циклусот WLTP, што претставува зголемување од 11 км во споредба со неговиот претходник. Новата батерија е компатибилна и со брзо DC полнење, стигнува од 0-80% за 30 минути кога е вклучена во полнач од 50 kW. Целосното полнење трае 2,5 часа од стандарден 7 kW AC полнач.

Range Rover Velar

Остатокот од погонската група вклучува опции за бензин и дизел, при што повеќето од нив се карактеризираат со 48-волтна блага-хибридна технологија и сите исклучиво поврзани со осумстепен автоматски менувач што ја испраќа моќноста на сите четири тркала. Сите облоги со шест цилиндри и PHEV доаѓаат стандардно со Adaptive Dynamics (активна суспензија), додека електронската воздушна суспензија е опционална.

Range Rover Velar 2024 е веќе достапен за нарачка во ОК, Европа и Австралија. Во Обединетото Кралство, ажурираниот Velar има цена помеѓу 54.045 фунти и 79.825 фунти.

Поврзани вести

Back to top button