fbpx

Елфин Еванс со историска победa во Британија

Елфин Еванс триумфираше за првпат во Светскиот рели шампионат и стана првиот Британец кој победил на домашна почва, по Ричард Барнс во 2000 година

Себастијан Ожие успеа да обезбеди петта последователна светска титула во шампионатот и тоа со нов конструктор – M-Sport (Ford Fiesta).

Елфин Еванс ја презеде лидерската позиција уште по првиот ден и малку по малку во континуитет генерираше предност, која на крајот изнесуваше 37.3 секунди во однос на второпласираниот Тиери Невил и дополнителни 7.9 секунди во однос на Себастијан Ожие. Невил освои пет бонус поени од последната фаза со Hyundai i20, Крис Мик – четири со Citroën C3, Латвала со Toyota – три, а со две и еден поен си заминаа Себастијан Ожие и Андреас Микелсен.
Елфин Еванс
Французинот заврши на третата позиција, а неговиот главен противкандидат за трофејот Тиери Нојвил беше втор, но поените од последната специјална фаза се покажаа решавачки за пласманот. Титулата за Ожие доаѓа во претпоследната рунда во шампионатот. Неговиот тим исто така ја освои титулата за конструктори, за прв пат од 2007 година.
Елфин Еванс

Поврзани вести

Back to top button