fbpx

Renault прикажа нови елементи од Renault 5 E-Tech

Новиот и целосно електричен Renault 5 E-Tech ќе дебитира на 26 февруари со почетна цена од околу 25.000 евра

Сериската верзија на Renault 5 повторно открива некои од своите концептни карактеристики пред дебито на Саемот за автомобили во Женева следната година на 26 февруари, сето тоа благодарение на новиот сет на официјални тизери од компанијата. Францускиот производител потврди дека ова целосно електрично возило ќе го усвои називот E-Tech, а исто така открија и некои детали за неговиот стил и технологија.

Една од најистакнатите карактеристики на надворешноста е нов индикатор за полнење поставен на горниот дел од хаубата, црпејќи инспирација од препознатливите доводи на оригиналниот Renault 5. Со оглед на електричната природа на овој нов субкомпактен модел, дизајнерите на Renault го искористија овој простор за графички панел што свети секогаш кога возилото е поврзано со полнач, прикажувајќи го моменталното ниво на полнење. Кога батеријата ќе достигне полн капацитет, LED дисплејот добива форма на бројот 5.

Renault 5 E-Tech

Ретро елементи

Тизерите ги откриваат и светлосните единици на R5. Предните светла имаат различна LED графика во споредба со концептот. Од Renault велат дека црните точки во средината на секоја леќа наликуваат на зеницата на човечкото око, инспирирана од винтиџ реклама на оригиналниот 5.

Уште еден потсетник на класичниот Renault 5 може да се види во вертикално поставените задни светла, кои се поврзани со црна облога. Овие кластери имаат дури и суптилни продолжетоци од страничните панели, насочени кон подобрување на аеродинамичните перформанси на хечбекот со минимизирање на воздушните турбуленции. Иако аеродинамичкото влијание е веројатно минимално, овие испакнати елементи изгледаат кул.

Renault 5 E-Tech

Renault, исто така, вклучи темна снимка од профилот на супермини и крупен кадар на изразените задни браници кои беа инспирирани од познатиот R5 Turbo. Навистина, широките браници на електричното возило го прават да изгледа како „хот хеч“, што значи дека Alpine нема да мора да вложува дополнителни напори да го „зачини“ дизајнот на сопствената верзија која ќе биде фокусирана на перформансите.

Францускиот производител на автомобили има намера да објави дополнителни тизери за Renault 5 E-Tech пред неговото официјално претставување во Женева.

Познати детали

Новиот 5 E-Tech ќе биде дизајниран и произведен во Франција во рамките на новоформираната единица Ampere во групацијата Renault. Градскиот автомобил долг 3,92 метри ќе биде првиот што ќе ја претстави новата AmpR Small платформа (порано позната како CMF-BEV) со задна мултилинк суспензија. Renault официјално потврди две опции за батерии, кои нудат капацитети од 40 kWh или 52 kWh. Поголемиот пакет батерии ќе биде достапен веднаш од лансирањето, обезбедувајќи опсег на WLTP до 400 километри. Во иднина, тој ќе поддржува V2G (возило до мрежа) технологија што ќе им овозможи на сопствениците да продаваат енергија назад на мрежата.

Фановите на моделот на одредени пазари, вклучувајќи ги Франција, Германија, Италија, Шпанија, Обединетото Кралство, Белгија и Холандија, ќе имаат пристап до таканаречениот R5 R Pass. Со цена од 150 евра, оваа пропусница им дава приоритет во процесот на поставување нарачки, осигурувајќи дека се меѓу првите што ќе добијат испорака на електричното возило. Дополнително, сите носители на пропусници ќе добијат модел на Renault 5 E-Tech веднаш по неговото официјално деби

Renault потврди дека почетната цена за 5 E-Tech ќе се движи околу 25.000 евра. Ова го позиционира директно во конкуренција со претстојните модели од други производители, чии цени треба да бидат слични.

Поврзани вести

Back to top button