fbpx

Rezvani посвети верзија на својот модел на борбен авион

Американската компанија Rezvani Motors издаде ограничена модификација на ѕвездата Beast Alpha

Таа се вика X Blackbird во чест на Lockheed SR-71 Blackbird, стратешки извидувачки авион што го користат американските воздухопловни сили.

Автомобилот X Blackbird е опремен со надграден 2.5-литарски 4-цилиндерски мотор, кој развива 700 коњски сили. Сите делови на моторот се заменети со нови, а опремен е со електронска контролна единица од Cosworth. Менувачот е 6-степен рачен или 7-степен секвенцијален, со можност за менување на брзини од рачки на воланот. Забрзувањето на машината од 0 до 96 km/h (60 милји по американски стандарди) трае само 2,9 секунди.

Blackbird

Покрај тоа, 885 килограми тешкиот Roadster доби елементи од карбон на каросеријата, пренослив цврст покрив, 18-инчни алуминиумски тркала и јаглеродно-керамички сопирачки. Компанијата ќе направи само 5 изведби, а секоја ќе чини по 225.000 долари. Една од машините веќе е платена од страна на познатиот американски ММА-борец Квинтон Rampage Џексон.

Blackbird

Поврзани вести

Back to top button