fbpx

Викенд тарифа: Rimac Nevera го сруши светскиот ЕВ рекорд

Rimac Nevera е најбрзиот сериски ЕВ во светот откако на патеката постигна 412 км/ч со тест-возачот Миро Зрнчевиќ зад воланот. Ова е неверојатно достигнување за патно легално возило со целосно електричен погон, што покажува дека Rimac е пред своите ривали во однос на перформансите.

Обидот за рекорд се случи на овалната патека за тестирање на автомобили во Папенбург лоцирана во Германија, која е позната по двата правци долги 4 км. Хиперавтомобилот беше поставен на режим на максимална брзина што го намалува отпорот додека ја одржува надолната сила на соодветни нивоа за да се обезбеди стабилност.

Nevera ги достигна целните 412 км/ч пред крајот на правецот. Според Rimac, максималната брзина – сега потврдена со високопрецизен GPS уред за мерење на Racelogic V-Box – била симулирана за време на развојот на прототипот C-Two.

Имено, ова беше највисоката забележана максимална брзина на автомобилското тестирање во Папенбург. Да се ​​стави во перспектива, новиот рекорд за максимална брзина на електричен автомобил е повисок од 407 км/ч поставен од Bugatti Veyron со мотор на внатрешно согорување во 2005 година, иако многу понизок од неверојатните 490,48 км/ч поставен од Bugatti Chiron Super Sport 300+ во 2019 година. Во моментов, официјалниот рекорд за најбрзо сериско возило му припаѓа на SSC ​​Tuatara со просечна брзина од 474,8 км/ч во две насоки.

Поврзани вести

Back to top button