Rimac ќе го претстави производниот C_Two во Женева

Мате Римац, основач и извршен директор на Rimac Automobili, ги објави своите планови да отвори нов центар за истражување и развој во Велика Британија

Римак за Autocar изјави дека Велика Британија затоа што „сака да работи со Британците“ и ја гледа земјата како дом на најдобрите инженери во Европа. Ова е една од ретките добри вести во последно време за автомобилската индустрија во Велика Британија, која беше под постојан стрес, главно како резултат на одговорот на Brexit.

Римац не навлегуваше во понатамошни детали за новиот центар за истражување и развој на компанијата, фокусирајќи се на тоа да го подготви електричниот хиперавтомобил C_Two за производство. Конечниот автомобил ќе биде откриен на Саемот за автомобили во Женева следниот март.

Rimac

Производството на Rimac C_Two се очекува да започне на крајот на 2020 година, со планирани само 150 примери. Неговиот електричен погон се состои од четири електрични мотори кои произведуваат комбинирана излезна моќност од 1.888 коњски сили и 2.300Nm. Благодарение на батерискиот пакет од 120 kWh, C_Two ќе може да патува околу 650 километри со едно полнење.

Rimac кој е во сопственост на 15,5 проценти од Porsche и 15 проценти од Hyundai, ќе го гради C_Two заедно со Pininfarina Battista, кој користи иста јаглеродна каросерија и електричен погон.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close