fbpx

РКЕ ги поскапува горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на малопродажните цени на горивата во нашата земја која стапува на сила од вечерва на полноќ

РКЕ донесе одлука со која се зголемува цената на нафтените деривати во земјава за просек од 1,42 проценти, во однос на цените кои беа утврдени со одлуката од минатата недела.

Со најновата одлука, малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се покажуваат за половина денар по литар гориво. Иста е ситуацијата и кај Еуродизел.

Според ова, од ноќеска на полноќ литар гориво Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 59,50 денари по литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 61,50 денари за литар, додека Еуродизел ќе се точи по цена од 50,50 денари по литар гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат зголемување кај бензинот во просек за околу 2,145%, додека кај
дизелот зголемување во просек за околу 5,395%.

Поврзани вести

Back to top button