fbpx

Rolls-Royce Black Badge Wraith Black Arrow е последниот V12 на компанијата

Со доаѓањето на Spectre ќе дојде крајот за Wraith и купеата на Rolls-Royce со V12 погон, а марката одлучи да го испрати својот модел со стил

Rolls-Royce подготви специјална Black Badge Wraith Black Arrow верзија. Она што е уште поважно е дека само 12 се планирани за производство и секој од нив веќе е резервиран. Покрај тоа, ова е последното ново V12 купе од Rolls-Royce, бидејќи сите идни модели ќе бидат само електрични. Со ова доаѓа крајот на една многу долга ера.

Невозможно е да се пропушти надворешната завршница со градиент, преминувајќи од сребрена напред во црна назад и нагласена со жолти акценти. Поточно, боите се Celebration Silver и Black Diamond, со завршен слој со стаклена инфузија, потоа нанесен на црните делови за дополнителен ефект. Боите и техниките на нанесување беа рафинирани во текот на 18 месеци, со што оваа боја стана една од најкомплексните бои некогаш создадени од Rolls-Royce.

Ниту боите не се случајни. Black Arrow е инспирација од автомобилскиот рекордер на копно Thunderbolt од 1930-тите, кој имаше не еден, туку два V12 мотори за да постави рекорд од 575 километри на час во Bonneville. Неговото полирано алуминиумско тело го отежнувало видот, па на страна била насликана голема црна стрела со жолт круг. Со оглед на тоа, се наоѓа жолта боја во инсертите на браникот на Black Arrow, на тркалата, на V-протезите зад решетката и суптилен жолт круг под иконскиот украс на хаубата „Духот на екстазата“.

Во внатрешноста има значително повеќе жолто. Ги покрива предните седишта, воланот и служи како дотерување на контролната табла и вратите. Специјалниот часовник на контролниот панел има жолта облога, заедно со рекордната брзина на Thunderbolt од 1938 година. Жолта облога има и на задните седишта, а жолта точка во стрелката се гледа на специјалните прагови на вратите што го идентификува автомобилот како еден од 12 модели Wraith Black Arrow.

Rolls-Royce Black Badge Wraith Black Arrow

Уникатни детали

Освен тоа, внатрешноста на Wraith е направена од нов тип на материјал наречен Club Leather. Тоа важи за жолтите и црните површини, а секако има и ѕвезден покрив над сето тоа. Не само тоа, 2117-те светла со оптички влакна се распоредени во шема што го претставува ноќното небо над Боневил за рекордното возење на Тандерболт во 1938 година.

И додека моторот е непроменет со 632 КС коњски сили и 870 Nm вртежен момент од Black Badge Wraith, тој добива специјална жолто-отсечена значка која го идентификува како финален V12.

„Wraith е еден од најзначајните и највлијателните автомобили што некогаш сме ги направиле во Гудвуд“, рече извршниот директор на Rolls-Royce, Торстен Мулер-Отвос. „Неговата извонредна моќ, перформанси и присуство го отвори брендот Rolls-Royce за сосема нова група клиенти. Тој создаде свои следбеници во современата култура, а потоа го прошири тоа понатаму во својата алтернативна црна значка. Како последни примери на оваа знаменитост Подгответе се да го напуштите Гудвуд, го одбележуваме статусот на Wraith како последно купе V12 од серијата што некогаш ќе го направиме“.

Поврзани вести

Back to top button