Rolls-Royce го примени Black Badge третманот на Cullinan

Супер луксузниот SUV модел им се придружува на Dawn, Wraith и Ghost со слични визуелни ажурирања и поголема моќност

Новиот Rolls-Royce Cullinan Black Badge е опремен со истиот 6,75 литарски V12 мотор, кој сега обезбедува моќност од 592 коњски сили и 900 Nm вртежен момент, што претставува 29 коњски сили и 50 Nm повеќе од стандардната верзија. Вака, луксузниот SUV може да забрза од 0 до 100 km/h за само 4,9 секунди и покрај својата тежина од 2.753 килограми и да достигне максимална брзина од 250 km/h.

За да може подобро да се справи со зголемената моќност, Rolls-Royce ги ревидираше сопирачките и системот за потпирање, а исто така ја додаде и Intuitive Throttle технологијата која овозможува поагресивна шема на менување за осум-степениот менувач. Друг специјален елемент е копчето „Low“ на рачката на менувачот, што го трансформира звукот од издувниот систем, давајќи му подлабок тон.

Rolls-Royce Cullinan Black Badge

Завршено со рачно полиран црн слој на боја, Cullinan Black Badge доаѓа со затемнета предна решетка, странични рамки, рачка од багажната врата, долни воздушни влезови и издувни врва. Целиот изглед е комплетиран со дво-тонските 22-инчни алуминиумски фелни, црвени кочни шапи и жолти линии.

Повеќе жолти детали се наоѓаат во внатрешноста, на седиштата, таблата и панелите на вратите, заедно со црната кожа што се обвиткува околу повеќето допирни површини.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close