fbpx

СЕЅ 2018: Фискер конечно го покажа својот луксузен модел

Fisker Inc., сопственост на дизајнерот Хенрик Фискер, го претстави својот луксузен модел на електрична енергија на CES Consumer Electronics Show во Лас Вегас

За електричниот автомобил, речиси сè беше познато уште од средината на минатата година, но само сега е се целосно обелоденето. Fisker EMotion е голем (5.085 mm) спортски седан со врати што се креваат нагоре, 24- инчни тркала во стандардна опрема, самозатемнувачки стакла, погон на четири тркала и автоматски пилот.

Fisker

Изграден е на јаглеродна и алуминиумска шасија, што ја прави 20% полесна од своите конкуренти. Моделот на Фискер го надминува во многу нешта Tesla Model S, а и Mercedes-Benz S-Class, кога станува збор за богатата опрема. Седанот, кој може да биде со 4 или 5 седишта, има голем број дигитални дисплеи, вклучувајќи 27-инчен екран за задните седишта.

Fisker

Погонскиот систем на Fisker EMotion вклучува неколку електрични мотори кои развиваат 780 КС. Забрзувањето од 0 до 96 km/h трае 3 секунди, а максималната брзина е 257 km/h. А, извор на енергија е батерија од 145 kW / h LG која обезбедува 650 километри автономија. Со специјалниот полнач UltraCharger за 9 минути, батеријата може да се надополни за уште 200 километри. Електричниот автомобил, исто така, има ултрамодерен автоматски систем.

Се одликува со 5 специјални S3 LiDAR уреди развиени од компанијата Quanergy Systems во Силиконската долина. Производството на Fisker EMotion ќе започне во 2019 година и ќе биде доверено на надворешна компанија. Нарачки за автомобилот веќе се прифаќаат, со депозит од 2.000 американски долари. Цените почнуваат од 129.900 долари.

Поврзани вести

Back to top button