fbpx

Senna- најекстремниот McLaren

McLaren понуди прва информација за целосно нов суперспортски модел Senna кој ќе дебитира пред публиката за време на меѓународниот салон во Женева, во март

Со тежина од само 198 килограми, McLaren Senna е најлесниот и најекстремниот автомобил на марката, која ќе се движи по патиштата на светот.

Автомобилот е спакуван со 4.0 литарски V8 мотор кој е со моќност од 800 коњски сили и максимален вртежен момент од 800 Nm, а ќе биде произведен во лимитирана серија од само 500 примероци. Базната цена за Велика Британија е одредена на 750.000 фунти. McLaren Senna доаѓа со целосно јаглеродна шасија и панели на каросеријата, седумстепена роботизирана менувачка кутија, заден погон, активна предна и задна аеродинамика со огромен спојлер, издувен систем од Inconel и титаниум, можност за нарачување на вратите со дополнителна стаклена површина на дното и друг.

McLaren Senna има адаптивна хидраулична суспензија RaceActive Chassis Control II (RCC II) и нуди можност на возачот да избере помеѓу три главни начини на управување- Comfort, Sport и Track, секој од нив е специјално оптимизиран за работа во соодветни услови. За правилната моќност за сопирање на McLaren Senna, кој веќе е распродаден, се грижи спортски систем со карбон- керамички дискови и уникатни за автомобилот гуми Pirelli P Zero ™ Trofeo R.

Поврзани вести

Back to top button