fbpx

Шампион за Шампиони – Спортските ѕвезди ја слават новата Opel Astra

Што имаат заедничко двократниот светски тренер на годината Jürgen Klopp, двократната европска шампионка Gina Lückenkemper, како и светскиот и европски шампион во декатлон, Niklas Kaul со новата Opel Astra? Карактер, автентичност, пристапност и гени на сериски победник! Токму затоа трите спортски ѕвезди ја сакаат најновата генерација на бестселерот од компактната класа од Rüsselsheim. Така, тие се идеална актерска екипа за новата кампања на Opel Astra. Автомобил кој инспирира, тројцата шампиони се согласуваат со свежо крунисаниот победник „Златен управувач за 2022“ – и директно влегуваат во новите Astra и Astra Sports Tourer. Бидејќи – а тоа е и тврдењето на кампањата на социјалните мрежи – Astra е: „Шампион за шампиони“.

„Новата Opel Astra е предизвикувач – и освои престижни награди уште од самиот почеток, што го прави вистински шампион. Исто како и нашите високо успешни амбасадори на брендот и кампањата, автомобилот се залага за емоции и карактер. Тој е совршен натпреварувачки авт0омобил и мотото за нашата нова кампања на социјалните медиуми беше очигледно“, изјави Albrecht Schäfer, Маркетинг менаџер на Opel Германија.

Како херои на социјалните мрежи, Klopp, Lückenkemper и Kaul се присутни во новата кампања на Astra – автентична, пристапна и гламурозна. Понатамошните видеа со спортистите, како и постовите на социјалните мрежи и видеата од зад сцената, ја надополнуваат кампањата.

„Одлично, Opel“: Шампион кој го слават (не само) шампионите

„Леле, тука е!“ Двократниот светски „тренер на годината“ Jürgen Klopp беше возбуден за неговата нова Opel Astra Plug-in Hybrid на почетокот на септември – тоа беше неговото „деби во електричната мобилност“. На местото херој за новата кампања на социјалните мрежи за Astra, Gina Lückenkemper, која годинава го освои златото на Европското првенство во трката на 100 метри и штафетата 4×100 метри, како и најмладиот светски шампион во декатлон на сите времиња. – а од летото и европски шампион – Niklas Kaul, исто така се зближи со новата Астра. Како и Klopp, и двајцата спортисти се воодушевени: „Каков спринт“, вака најбрзата жена во Европа го оценува забрзувањето на Astra Plug-in Hybrid со моќност од 133 kW/180 КС и вртежен момент од 360 Newton метри (комбинирана потрошувачка на гориво/ емисија според WLTP: 1,1-1,0 l/100 km; емисија на CO2 24-23 g/km). Niklas Kaul заклучува на типичен декатлонски начин: „Едноставно шампион во сите дисциплини“.

Така мислеа и читателите на AUTO BILD и BILD am SONNTAG, како и стручното жири – и ги прогласија новата Astra со пет врати и Sports Tourer за „Златен управувач“ како и „Најдобар автомобил до 50.000 евра“. Тоа е трет „Златен управувач“ по ред за Opel. Како вистински „шампион“, сепак, новата генерација на Astra не останува само на една титула. Независното жири на GCOTY составено од експерти на „German Car Awards“ неодамна ја изгласа Astra за „Компактен автомобил во Германија за 2023 година“. И Astra Sports Tourer, караванот веќе го пробива својот пат до дилерите и клиентите како „СЕМЕЕН АВТОМОБИЛ на годината“.

Најсовремени технологии

Постојат бројни причини за многуте признанија на новата генерација на Astra: новите Astra и Astra Sports Tourer се подинамични од кога било досега – со елегантен и смел дизајн вклучувајќи го лицето на брендот Opel Vizor – додека остануваат практични за Вашите секојдневни патувања. Најсовремените технологии, како што се интуитивниот, целосно дигитален cockpit Pure Panel или адаптивните Intelli-Lux LED® Pixel светла без сјај, го прават возењето попријатно и побезбедно – исто како и ергономските активни седишта со AGR сертификат (Aktion Gesunder Rücken e.V.) за возачот и совозачот. Последно, но не и најмалку важно, клиентите на Astra имаат широк избор на алтернативи за возење: Astra со пет врати и Sports Tourer не се достапни само со високоефикасни мотори со внатрешно согорување, туку и, за прв пат, како електрифицирани plug-in хибриди и со тоа локално без емисија на штетни гасови.

Следната година ќе следи верзија со електрична енергија на батерии. Jürgen Klopp го прикажува тоа на свој начин во кампањата: „Одлично, Opel! “

 

 

 

Поврзани вести

Back to top button