Шангај 2019: Светска премиера за Porsche Cayenne Coupe

Целосно новото Porsche Cayenne Coupe, што беше најавено изненадувачки од компанијата пред неколку дена, во Шангај ја забележа светската премиера

Кинескиот автомобилски пазар е витален за легендарната марка Porsche, каде генерираат над 80.000 продажби во текот на една година. Porsche Cayenne Coupe се одликува со остар и атлетски изглед во споредба со стандардната верзија на моделот, заден ред со две седишта, избор помеѓу стандарден, панорамски стаклен покрив или карбонски.

Друга интересна карактеристика на новиот автомобил е неговиот адаптивен кровен спојлер, кој автоматски се придвижува за 135 mm при преминување на границата од 90 km/h. По пазарната промоцијата на Cayenne Coupe во мај, Porsche ќе предложи и верзија со 3.0 литарски турбо агрегат со 340 коњски сили и 450 Nm, и Cayenne Turbo Coupe со 4.0 литарски, V8 мотор со 550 коњски сили и 770 Nm.

Porsche Cayenne Coupe

Втората од модификациите ќе биде во можност да се забрза од 0 до 100 km/h за 3.9 секунди и да развие максимална брзина на движење од 286 km/h. Основната цена на Cayenne Coupe за Германија е одредена на 83.711 евра, а топ модификацијата Cayenne Turbo Coupe ќе чини 146.662 евра.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close