fbpx

Škoda Enyaq доби своја Laurin & Klement варијанта

Škoda ја претстави варијантата Laurin & Klement (L&K) за Enyaq и Enyaq Coupe која носи подобрувања на погонот и премиум елементи

Škoda ја лансира верзијата Laurin & Klement на Enyaq и Enyaq Coupe, која се одликува со врвни стилски елементи, великодушно опремена кабина и ажуриран електричен погон достапен во верзии со погон на задните и сите четири тркала, што носи зголемена моќност и опсег на движење.

Верзијата L&K е именувана по основачите на Škoda, Вацлав Лаурин и Вацлав Клемент, што го претставува врвот на премиум стилот и опремата во линијата на Enyaq. Интересно, Škoda ја исфрли ознаката „iV“ од името на моделите L&K, а таков ќе биде случајот со сите нејзини идни електрични модели.

Škoda Enyaq Laurin & Klement

Почнувајќи од надворешноста, браниците кои се карактеристични за новата верзија имаат голема доза на платинести сиви акценти околу доводите и на заштитните подлоги за подвозјето. Електричниот SUV добива и нов сет од 20-инчни или опционални алуминиумски тркала од 21 инчи, затемнети стакла, значки L&K на предните браници, плус хром на лајсните од прозорците и шините на покривот. Осветлената Crystal Face решетка и целосните LED единици за осветлување се стандарден дел од опремата.

Кога станува збор за кабината, верзијата L&K стандардно доаѓа со беж кожа или опционален црн кожен тапацир, амбиентално осветлување и алуминиумски педали. Предните седишта специфични за стандардната верзија имаат функции за вентилација, греење и масажа. Значката Laurin & Klement е гордо изложена на повеќефункционалниот кожен волан, потпирачите за глава и централниот дисплеј.

Уште поважно, Enyaq L&K го воведува новиот кориснички интерфејс Skoda Cl кој ќе биде интегриран во сите идни модели. Ова вклучува ревидирана и поедноставена структура на менито, нова навигација, плус ажурирани бои и графики за инфозабавниот екран на допир, дигиталниот инструмент кластер (Virtual Cockpit) и head-up екранот. Конечно, системот за пристап до возилото без клуч Kessy автоматски ги заклучува вратите кога возачот се оддалечува од возилото.

Моќност од 285 КС и досег до 570 километри

Enyaq L&K можеби не е толку моќен како Enyaq iV RS со двоен мотор фокусиран на перформансите, но има корист од подобрен електричен мотор што неодамна беше претставен во VW ID.7 кој произведува 285 КС. Enyaq L&K 85 со погон на задните тркала забрзува од 0-100 километри на час за 6,7 секунди, што е речиси две секунди побрзо од Enyaq iV 80. Има и Enyaq L&K со погон на сите тркала кој ја носи ознаката 85x и кој ја има точно истата моќност, но тоа му овозможува да го заврши истиот спринт за 6,6 секунди.

Škoda Enyaq Laurin & Klement

Батеријата, исто така, е подобрена со „оптимизирана“ крива на полнење што и овозможува да достигне од 10 до 80% за помалку од 30 минути кога е поврзана на брз полнач и функција за предзагревање за ладно време. Ажурираниот погон има позитивен ефект врз опсегот според WLTP циклусот кој е зголемен на 570 километри за верзијата со погон на задните тркала и 550 км за верзијата со погон на сите четири.

Škoda не ги објави цените за новите Enyaq L&K 85 и L&K 85x варијанти кои сепак се очекува да бидат поскапи од другите модели поради долгата листа на стандардни карактеристики и ажурираниот погон.

Поврзани вести

Back to top button