fbpx

Škoda ја претстави освежената постава на Octavia

Škoda ja лансираше освежената Octavia при што истакнува дека најпродаваниот модел на компанијата е подобар од било кога

Škoda ја претстави освежената верзија на својот бестселер Octavia која добива подновен изглед кај двете свои изведби – хечбек и караван.

Со повеќе од 7 милиони продадени единици досега, Octavia е убедливо најпродаваниот модел на марката, па оттаму и не изненадува што Škoda на средина на животниот век одлучи да ја освежи својата икона.

Четвртата генерација добива освежен изглед кој вклучува минимално, но значително визуелно дотерување, како што се редизајнираната Škoda решетка и нови LED Matrix светла од втората генерација. Како дел од стандардна опрема сега се нудат функции како двозонски Climatronic систем или 10-инчен дигитален дисплеј.

Ентериерот е преработен, па купувачите ќе имаат опција да бираат помеѓу девет дизајни, а тука е и 13-инчниот екран наменет за инфозабавата. Уделот на одржливи материјали во внатрешноста е зголемен, а за да биде во тек со времето и трендовите Škoda го интегрира ChatGPT во гласовниот асистент Laura, опција која ќе биде достапна подоцна оваа година, за уште подобро корисничко чувство во кабината. Дополнителните системи за безбедност и помош ја подобруваат активната и пасивната безбедност, а новата структура на опсегот обезбедува дополнителни опции за индивидуализација.

Екстериер

Кога станува збор за освежувањето на екстериерот на четвртата генерација на Octavia веќе напоменавме дека тука е вклучен нов, надграден дизајн со обновени предни и задни браници и ажурирана Škoda маска. Исто така, новите предни LED Matrix светла кои ги добива Octavia се од втората генерација, а ревидирани се и задните LED светла со анимирани индикатори и нови дизајни на алуминиумски тркала.

Верзиите на хечбек и караван се достапни во четири нивоа на опременост – Essence, Selection, Sportline и RS. Octavia сега има редизајнирани предни и задни престилки кои ја зголемуваат вкупната должина на хечбекот и караванот за девет милиметри и достигнуваат до 4.698 милиметри. Ревидираните долни доводи за воздух, воздушните завеси и премините кон лаковите на предните тркала на предното крило му даваат на автомобилот подинамичен изглед. Покрај тоа, дизајнерите ги приспособија страните на решетката на Škoda за да одговараат на висината на новите фарови.

Купувачите ќе имаат широк избор на тркала, меѓу кои и аеродинамички оптимизирани сребрени 16-инчни Matar тркала, кои се стандардни со нивото на опременост Selection. Нови црни, сјајни обработени 17-инчни аеро тркала Slagard се достапни за Octavia Sportline. Потоа, 18-инчните Lerna и 19-инчните тркала Elias специфични за RS во сјајно обработено сребро или антрацит со црни Aero облоги. Палетата на бои на Octavia се состои од три цврсти бои и седум металик завршетоци. Mamba Green е ексклузивна за моделите Sportline и RS. Phoenix Orange е достапен само на Octavia Combi.

Опрема и ентериер

Ажурираната Octavia доаѓа со уште посеопфатна стандардна опрема, вклучувајќи самостоен централен 10-инчен инфозабавен дисплеј и целосно нов 10-инчен дигитален инструмент кластер кој го заменува аналогниот. 10-инчниот дигитален дисплеј ќе стане достапен подоцна, додека надградениот виртуелен кокпит од 10 инчи останува како опција. За првпат како опција е достапен централен инфозабавен екран од 13 инчи. Кластерите со инструменти и екраните за инфозабава имаат редизајнирана графика за уште поинтуитивна лесна употреба.

Системот Climatronic со две зони е стандарден за сите модели, заедно со новата функција за грејачи, која треба да стане достапна подоцна. Ова може да вклучи најмногу четири функции за греење во автомобилот, вклучувајќи го предното и задното ветробранско стакло, воланот и седиштата, со допир на едно копче од менито. Внатрешноста вклучува и телефонска кутија од 15 вати од изборното ниво на опременост нагоре, која нуди индуктивно брзо полнење на паметните телефони, како и функција за вентилација. Приклучоците за USB-C сега испорачуваат моќност од 45 вати и со тоа три пати поголема моќ на полнење од порано.

Skoda Octavia

Ажурираната Škoda Octavia доаѓа со нов дизајн на тапацир, облоги и панели на вратите. Она што особено го истакнуваат од Škoda е користењето на одржливи материјали во некои од деветте дизајн селекции, кои се групирани околу четирите нивоа на опременост Essence, Selection, Sportline и RS. Примерите вклучуваат рециклирани ткаенини во селекциите за дизајн на Lodge и Sportline и одржливо обработена кожа во Suite Design Selection. Нијансите се добиени со употреба на одржливи материјали, вклучително и лушпи од кафе. Ергономските предни седишта во опционалниот Design Selection имаат и функција за вентилација и масажа. За првпат кај Octavia, уникатни елементи за украсување со темен хром се користат во внатрешноста и на воланот, каде пак сега се наоѓа новото, дводимензионално лого на Škoda.

Ревидираната Octavia воведува и нови функции Simply Clever. На Combi верзијата може да се постави опционален полуавтоматски капак на багажниот простор кој се повлекува. Ова се лизга назад кога багажникот се отвора, обезбедувајќи лесен пристап до товарниот простор. Тука е и кутијата за складирање на торби, чаши и шишиња на задните патници.

Погонски опции

Škoda Octavia е достапна со препознатливите четирицилиндрични мотори – четири бензински единици и два дизели. Моќноста се движи од 115 КС во двете почетни варијанти до 265 КС во Octavia RS. Опцијата 2.0 TSI со 204 КС треба да биде лансиран подоцна и стандардно ќе доаѓа со погон на сите тркала.

Понудата започнува со бензинецот 1.5 TSI и дизел 2.0 TDI кои имаат моќност од 115 КС и мануелен менувач со 6 степени. Претходниот трицилиндричен бензински агрегат од е заменет со нов мотор со четири цилиндри. Како и верзијата 1.5 TSI со 150 КС, почетниот бензински мотор е достапен со блага хибридна технологија кога е поврзан со автоматски DSG менувач.

Skoda Octavia

Škoda истакна дека ги подобрила 2.0 TSI моторите кои сега вбризгуваат гориво со притисок од 350 бари и имаат променливо подигање на вентилите. Подобрениот довод на воздух и оптимизацијата на триењето придонесуваат за зголемена излезна моќност на агрегатите кои сега се поефикасни од претходно.

За оние кои сакаат дизел опција, добра вест е дека чешката марка и понатаму има TDI опција во понудата – и тоа две! Едната опција нуди 115 КС и шестстепен рачен менувач, а втората доаѓа со 150 КС и седумстепен автоматски менувач.

Испораките на освежената Octavia ширум Европа ќе започнат ова лето, а повеќе детали ќе бидат познати подоцна.

Поврзани вести

Back to top button