НАСЛОВНАНОВИТЕТИ

Škoda Kodiaq RS доаѓа во Париз со битурбо дизел

Škoda официјално ја најави спортската верзија на RS како иднина во гамата Kodiaq

Возилото во моментов се наоѓа на патеката во Нирбургринг, каде што се одржуваат предсериски тестови. По претходни информации, погонот на екстремниот кросовер ќе се довери на 2.0-литарски битурбо дизел мотор. Тоа е истата единица која управува со VW Passat, каде што моќноста е 240 КС. Најверојатно, моќта во Škoda Kodiaq RS ќе биде релативно иста.

Таа ќе се пренесува до сите четири тркала преку автоматски менувач со две спојки, а засега не се предвидува верзија со мануелна кутија. Предвидено е истиот мотор да најде место и во следната генерација на Octavia RS, каде моќноста може да биде дури и повисока.

Секако, ќе видиме и бензинска модификација на овој автомобил, но тоа ќе се случи по 4-5 години.

Škoda Kodiaq RS

Клучни зборови

Поврзани вести

Close