fbpx

Škoda подготвува електрична варијанта на Octavia

Чешкиот производител Škoda веќе се подготвува за лансирање на електрична верзија на Octavia која ќе биде базирана на SSP платформата на VW

Octavia е најпродаваниот модел на Škoda, кој ја проби бариерата од 7 милиони продажби уште во 2020 година благодарение на практичноста и пристапот кога станува збор на „вредност за парите“ во компактниот сегмент. Така, размислувањето на Škoda за ЕВ варијанта на популарниот модел кој треба да биде претставен подоцна во деценијата делува сосема логично.

Како што објави Autocar, развојот на Octavia EV е веќе во тек. Сепак, лансирањето е оддалечено најмалку четири години, откако веќе е потврдено дека Škoda ќе додаде три електрични возила во гамата со големина на Fabia, Karoq и Kodiaq до 2026 година. Времето на лансирање значи дека Škoda најверојатно ќе ја користи Scalable Systems Platform (SSP) архитектурата за Octavia ЕВ. Оваа архитектура постепено ќе ја замени широко користената платформа MEB од втората половина на деценијата, и на крајот ќе стане столб за целата групација VW.

Можеби е рано да се зборува за спецификации, но постојат најави за двојни предни електрични мотори за обичните FWD варијанти и четири електрични мотори за моделите AWD и vRS. За напојувањето ќе биде задолжена претстојната батерија на Škoda која ќе дебитира во 2024 или 2025 година. Истата ќе има капацитет од 89 kWh, нудејќи опсег од повеќе од 595 километри и со импресивна можност за брзо полнење од 200 kW.

Нова дизајнерска насока

Во однос на стилот, Octavia со нулта емисија ќе го вгради новиот дизајнерски јазик „Modern Solid“ на Škoda, неодамна претставен со концептот Vision 7S. Слободно може да се претпостави дека Škoda ќе ги задржи и седанот и Combi каросеријата, иако со мал пресврт. Додавањето стилски знаци на кросовер слични на сегашната Octavia Scout може да го зачини изгледот на моделот и да го доближи до опсегот фокусиран на SUV на Škoda.

Зборувајќи за важноста и иднината на табличката на Octavia, извршниот директор на Skoda, Клаус Зелмер, рече: „Octavia е фантастичен автомобил што секако ќе мораме да го задржиме во семејството онолку долго колку што можеме, бидејќи имаме толку огромен клиент. база… Никогаш не менувај победнички тим“. Тој навести и за следната генерација, велејќи дека „Сакаме да донесеме некои изненадувања на пазарот“.

Поврзани вести

Back to top button