fbpx

Škoda подготвува Scala RS

Новиот модел на Škoda во компактната класа Scala, ќе има повеќе од интересна иднина, што се однесува до понудата на повеќе динамика и емоции за возачите

Škoda ја покажа Scala на крајот на минатата година и речиси веднаш се појавија претпоставки дека е слична на VW Golf, Renault Megane и Hyundai i30, но чешкиот модел може да се здобие со доста помоќна и спортска верзија, бидејќи клиентите дефинитивно се заинтересирани за такви предлози. Така патот до Scala RS се покажа доста пократок и новиот модел ќе биде третиот во палетата на Škoda со ознака RS.

Минатата година Škoda го покажа Vision RS – концепт кој претходеше на Scala и кој беше опремен со 1.5 литарски бензински турбо мотор кој работи со електромотор и има вкупна моќност на хибридниот систем од 243 коњски сили. Ако оваа формула се задржи и кај сериската Scala RS, тогаш чешкиот модел ќе биде директен ривал на Golf GTI и другите модели во својата класа, но во однос на цената ќе биде конкурент на Polo GTI.

Од Škoda се уште нема официјална потврда за Scala RS, но извори од компанијата изјавија на салонот во Женева дека резултатите на Octavia RS се одлични, а интересот за Kodiaq RS е повеќе од охрабрувачки.

Поврзани вести

Back to top button