fbpx

SsangYong го менува своето име во KG Mobility

Корејскиот автомобилски производител SsangYong ќе добие ново име откако новиот сопственик на компанијата KG Group ќе добие одобрение од акционерите

SsangYong, најстариот производител на автомобили од Јужна Кореја, беше купен од KG Group минатата година и неговиот нов сопственик планира промена на името. Подоцна оваа година, производителот ќе биде преименуван во KG Mobility и сите негови производи ќе добијат ново лого на KG. Информацијата беше потврдена од претседателот на KG Group, Квак Џеа-сун.

„Името – SsangYong Motor – има фанови со добри спомени, но има и болна слика“, изјави Квак пред претставниците на медиумите за време на настанот што го одржа Здружението на автомобилски новинари на Кореја во Сеул. „Од сега, сите автомобили на SsangYong ќе излегуваат во светот под името KG. Дури и со промената на името, историјата на SsangYong Motor нема да се промени и ќе ги има истите услови“.

SsangYong како производител на автомобили е првично основан во 1954 година, но името SsangYong првпат се појави во доцните 1980-ти. Јужнокорејскиот производител на автомобили подоцна беше купен од Daewoo, проследено со сопственост од кинеската SAIC Motor и индиската Mahindra & Mahindra. KG Group стана сопственик на брендот минатата година. Промената на името ќе треба да ја одобрат акционерите на седница во март годинава.

Промена и на деловната стратегија

Ако промената добие зелено светло, таа ќе биде поддржана и со целосен маркетинг ремонт на марката, вклучувајќи го логото на брендот и корпоративниот идентитет. Сегашното име на компанијата се користи во последните 35 години и Квак призна дека промената на името била исклучително тешка одлука. Според The Korea Herald, новото име KG Mobility веројатно сигнализира потенцијална промена во деловната стратегија на SsangYong од традиционален производител на автомобили во компанија за мобилност.

Ќе биде интересно да се види дали промената на името ќе дојде со ремонт на портфолиото на производи и дали амбициите на SsangYong ќе станат глобални. Во моментов, марката продава возила во Јужна Кореја, Австралија, Европа и неколку други пазари. Неодамна, го претстави теренецот Torres како нов додаток во својата јужнокорејска гама на модели.

Поврзани вести

Back to top button