fbpx

SsangYong и официјално стана KG Mobility

Корејскиот производител SsangYong по четврти пат во својата историја го менува своето име и сега станува KG Mobility

По купувањето на SsangYong Motor од страна на KG Group минатата година, производителот на автомобили го смени своето име во KG Mobility, сигнализирајќи го почетокот на новата ера. Преродениот јужнокорејски производител на теренци ќе се фокусира на електрични возила, самоуправувачка технологија и вештачка интелигенција. KG Mobility ќе лансира не помалку од 16 концепти и сериски возила на саемот за мобилност во Сеул на 30 март, каде што ќе дознаеме повеќе детали за неговата идна стратегија.

Конечната одлука за промена на името беше донесена на генералното собрание на акционери, одржано во средата во Пјонгтаек, Јужна Кореја. KG Mobility ќе има нова верзија на логото со два прстени на SsangYong, кое веќе е применето на некои од постоечките теренци. Новиот слоган на брендот што ќе се користи на промотивниот материјал ќе биде „Оди поинаку. KG Mobility“.

Според најавата, KG Mobility сака да ги прошири своите операции надвор од „традиционалното производство и продажба на автомобили“, станувајќи компанија за мобилност како што сугерира нејзиното име. Поконкретно, компанијата ќе се фокусира на новите технологии диктирани од најновите трендови во автомобилската индустрија, вклучувајќи платформи наменети за ЕВ, SDV (софтверски дефинирани возила), самоуправувачки автомобили и вештачка интелигенција. KG Mobility ќе влезе и во нови деловни сектори, продавајќи сертифицирани користени автомобили од втората половина на годината и возила за специјални намени во блиска иднина.

Помеѓу 16-те концепти и сериски возила што ќе бидат прикажани на саемот за мобилност во Сеул, ќе се најде и новиот сериски модел Torres EVX, веднаш до уште три EV – најверојатно концепти – наречени KR10, O100 и F100. По дебито, KG Mobility Design Contest ќе му помогне на брендот да одлучи за својот иден дизајнерски јазик, а победничките предлози ќе бидат објавени овој јуни.

Од Ha Dong-Hwan Motor до Dong-A Motor и SsangYong Motor

Ова не е прва промена на името на јужнокорејскиот производител на теренци. Компанијата првично беше основана во 1954 година како Ha Dong-Hwan Motor, беше преименувана во Dong-A Motor во 1977 година и конечно го доби името SsangYong Motor во 1988 година. Во текот на следните 35 години, таа премина под контрола на Daewoo Group, SAIC, и Махиндра. По долгата потрага по купувачи и неуспешното преземање од страна на Edison Motors, SsangYong банкротираше, пред да биде спасен од KG Group, која го купи мнозинскиот пакет акции во август 2022 година.

Поврзани вести

Back to top button