fbpx

Tesla ќе помагне за реализација на новиот турски автомобил?

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, се состана со основачот на SpaceX и Tesla Motors, Илон Маск во палатата во Анкара, соопштува сајтот на Претседателството

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, се состана со основачот на SpaceX и Tesla Motors, Илон Маск во палатата во Анкара, соопштува сајтот на Претседателството. Меѓутоа, официјалните информации за темите на разговор меѓу двете страни се зачувани.

Не треба многу да се умува зошто е средбата меѓу Ердоган и Муск?! Посетата на шефот на Tesla се совпаѓа со објавата на турскиот претседател за проект за создавање на целосно домашен автомобил. Во повеќе наврати беше апострофирано дека тоа би бил електричен автомобил.

Поврзани вести

Back to top button