fbpx

Тест Hyundai i20: Игра на долги патеки

Години наназад Kорејците приизведуваат автомобили кои добиваа позитивни реакции од сите страни на светот, но од друга страна, дизајнот на нивните автомобили секогаш бил мета на критики. Затоа од неодамна Hyundai на своите возила покрај врвните механички склопови и проверениот квалитет им додава и сосема нов и модерен визуелен идентитет што речиси не остави простор за замерки

Според изјавите на компанијата, предходните две генерации на i20 се залагаа на купувачите да им понудат квалитет, сигурност и практичност. Со тукушто преставената, трета генерација на i20, Hyundai има намера да го продолжи тоа, но и да понуди многу подобра визуелна слика со нов, смел дизајн на екстериерот и употреба на многу напредна технологија во ентериерот.

Храбар исчекор

По две генерации кои не се истакнуваа со својот надворешен изглед, моделот i20 конечно има соодветен одговор за конкурентските модели. Слободно може да се каже дека Hyundai го лансираше визуелно најинтересниот автомобил во сегментот и дефинитивно расчистува со конзервативните облици. Особено делува впечатливо кога i20 е обоено со црн контрастен покрив, како што е случај со нашиот тест автомобил. Но, двојото боење на каросеријата не е единствениот дел кој му овозможува на автомобилот да се истакне. Благодарение на многу карактеристичните, остри линии кои се користини низ целиот екстериер делува многу атрактивно.

Ставот на новиот автомобил е забележително поизразен за што особена заслуга имаат и светлосните групи кои во нашиот случај беа изведени во LED технологија. Тие на предниот дел длабоко навлегуваат во крилата на автомобилот од една страна, а во долниот дел се спојуваат со маската на ладилникот. На задниот дел, светлосни единици во „Z“ форма започнуваат дури од завршетокот на вратичката за полнење гориво и како се движат кон задниот дел се спојуваат меѓу себе со LED лента која ја пресекува вратата од багажниот простор. Севкупно гледано Hyundai i20 оди чекор понапред од останатите модели во сегментот, особено во дизајнерски смисол, со надворешност која јасно се обраќа кон помладата популација што е и главна таргет група на овој тип автомобили.

Hyundai i20

Збогување со минатото

При креирањето на кабината во Hyundai i20 е посветено особено многу внимание, тука нема да забележите ништо што би можело да ве асоцира на предходните генерации. Одговорните лица за дизајн на ентериерот тргнале од чист лист хартија со цел да го направат престојот во внатрешноста најдобар и најнапреден до сега. Употребените материјали се со поцврста компонента, а севкупната завршна обработка покажува високо ниво на прецизност, додека дизајнерските флуидни линии додаваат чувство на привлечност.

Просторот на предните седишта е сосема доволен и за погабаритни лица, на задниот дел е продолжен теркот за водечка пространост што го наметна предходните генерации, затоа два патника со нормални пропорции и дете ќе можат без проблем да патуваат и на подолги рути. Со зголемувањето на пропорциите освен бенефитот во кабината забележлив е и пораст на волуменот на багажниот простор што сега собира 351 литар, а според потребите може да се подесува во две нивоа.

Во меѓувреме, пред возачот е поставена дигиталната инструментација која е слична на онаа што се користи и во новиот Hyundai Tucson, а до неа е сместен многу добар систем за инфо-забава со екран на допир чија дијагонала изнесува 10,25 инчи, монтиран на иста висина со кој стандардно ги добивате опциите за поврзување со Apple CarPlay и Android Auto. Покрај ова решение вреди да се напомене дека системот за климатизација е управуван од традиционални прекинувачи за бирање на температурата и јачината на дување, што исто така е потег за пофалба кој го одобруваме, затоа што во денешно време кога речиси сите автопроизводители практикуваат сите команди да ги сместат во менито на екранот, корејците ја избираат практичната и лесна за командување опција.

Hyundai i20

Цврста база

Корејската марка одбира повеќе да не нуди дизалски верзии на i20, па така  понудата е составена од 3 бензински двигатели, атмосферските со зафатнина од 1.2 и 1.4 литри и турбо изведбата со трицилиндричен агрегат и волумен од 998 см3. Во тестираниот примерок работеше основниот 1.2 четирицилиндричен агрегат кој испорачува максимални 84 КС при 6.000 врт/мин и 118 Нм влечна сила. Прецизно одмерениот 5 брзински мануелен менувач се грижи преносот да се одвива лесно во секој момент. Во оваа конфигурација автомобилот е секогаш во чекор со градскиот сообраќај, а воедно може да лесно да одржува и пропишани брзини на отворен пат. За забрзување до 100 км/ч потребни се 13 секунди, додека максималната брзина е нешто над 170 км/ч.

За неколкудневното дружење просечно трошевме 6,5 литри бензин на секои 100 изминати километри, што секако е достојно постигнување. Новиот Hyundai i20 е изграден на шасија со подолго меѓуоскино растојание од повеќето автомобили во класата, истата делува доста уверливо и стабилно во  управувањето на автопат, па дури и нуди забава кога патот е исполнет со свијоци, сепак на овој автомобил најдоброто му прилега урбана средина.

Голем исчекор

Токму тука се наметнува прашањето дали оваа моторна опција е вистинскиот избор за овој автомобил. Одговорот што следи зависи од навиките и начинот на возење. Ние би ја избрале ефикасната турбо верзијата која со своите 100 КС со сигурност ќе овозможи подинамични својства, а потпирањето ќе може да го покаже својот потенцијал, што воедно и ќе ги задоволи потребите на помладите возачи.

Третата генерација на Hyundai i20 прави голем исчекор напред. Тој е поголем, изгледа далеку подобро од предходно, доаѓа со понуда која опфаќа куп нови технологии и решенија кои ретко се достапни во оваа класа. Секако тука се доработените мотори и менувачи… Ова се карактеристики кои мнозинството купувачи од оваа категорија на возила желно ги посакуваат, а i20 несомнено ги испорачува.

 

Цена на тестираниот модел: 18.200 евра

моторEuro VId TEMP, бензин, четиритактен, четирицилиндерски, водено ладен, сместен напред надолжно
работна зафатнина1.197 см3
пречник и од71,0 x 75,6 мм
напојувањедве брегасти оски во главата, четири вентили по цилиндар со варијабилни фази на работа, директно вбризгување на горивото
максимална моќ84 KС (62 kW) при 6.000 min/-1
макс. вртежен момент118 Nm при 4.200 min-1
трансмисијана предните тркала преку 5-степен мануелен менувач
потпирањенапред мекферсонови нозе, независни попречни рамења, стабилизатор, назад полузависна оска, спирални пружини, телескопски амортизери
сопирачкинапред вентилирачки дискови, назад барабани, ABS, EBD, ЕЅР, ТСЅ
пневматици215/45 R17
каросеријаХечбек со пет врати, пет седишта
должина х ширина х висина4.040 x 1.775 x 1.450 мм
меѓуоскино растојание2.580 мм
траги (напред/назад)1.520/1.519 мм
тежина1.123 кг
максимална тежина1.583 кг
багажен капацитет351  литри
резервоар40 литри
максимална брзина173 км/ч
забрзување 0-100 km/h13.1 секунди
потрошувачка (отворен пат/град/просек)6,4/4,4/5,2 л/100 км
емисија на CO2118 г/км

Hyundai i20 во Македонија

Comfort 1.2 MPI 84HP M513.300 евра
Style 1.2 MPI 84HP M514.300 евра
Premium Plus 1.2 MPI 84HP M515.700 евра
Comfort 1.4 MPI 100HP M613.900 евра
Premium 1.4 MPI 100HP M615.800 евра
Impression 1.4 MPI 100HP M618.300 евра
Premium 1.0 T-GDI 100HP M617.500 евра
Premium Plus 1.0 T-GDI 100HP M618.000 евра
Impression 1.0 T-GDI 100HP M620.100 евра

 

Повеќе информации во Мида Гранд Моторс или на тел. (02) 3073 103

 

Конкуренти:

Renault Clioод 13.590 до 19.590 евра
Peugeot 208од 14.730 до 24.450 евра
Kia Rioод 11.950 до 21.350 евра
Ford Fiestaод 13.600 до 22.700 евра
Toyota Yarisод 13.490 до 20.790 евра
СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ-НИТУ ЕДЕН ДЕЛ, ТЕКСТ ИЛИ ФОТОГРАФИЈА НЕ СМЕЕ ДА СЕ РЕПРОДУЦИРА ИЛИ ДИСТРИБУИРА НА БИЛО КОЈ НАЧИН И НА БИЛО КОЈ ЈАЗИК БЕЗ ПРЕТХОДНА СОГЛАСНОСТ ОД РЕДАКЦИЈАТА НА АВТО ПЛУС. НОСИТЕЛ НА АВТОРСКИТЕ ПРАВА ВРЗ ТЕКСТОТ И ФОТОГРАФИИТЕ Е АМПТЕАМ ДООЕЛ.

Поврзани вести

Back to top button