fbpx

Toyota C-HR Prologue ја најавува новата генерација на компактниот кросовер

Најавен со концептот наречен Prologue, втората генерација на Toyota C-HR повторно ќе примени впечатлив изглед

Toyota го претстави концептот C-HR Prologue, кој ја најавува сериската верзија на втората генерација на C-HR која треба да дебитира во 2023 година. Компактниот SUV има еволутивен стил и ќе биде достапен со хибридни и plug-in хибридни погонски единици.

Актуелниот C-HR беше претставен во 2016 година и доби фејслифт во 2019 година, што ја прави 2023 година совршено време за новата генерација. Теренецот се покажа како доста популарен меѓу европските купувачи, па затоа Toyota реши да го следи истиот рецепт со својот наследник во однос на брзиот надворешен дизајн и неконвенционалните пропорции. Така, C-HR Prologue е потпишан од студиото ED2 на Toyota во Јужна Франција, исто како и неговиот претходник.

Toyota C-HR Prologue

Впечатлив дизајн

C-HR Prologue е всушност еволуција на концептот Small SUV EV кој беше лансиран во декември 2021 година заедно со многу други прототипови. Малите промени на браниците, делот на покривот и тркалата го доближуваат до производствената верзија. Носот во стилот на „чекан“ со целосни LED фарови е сличен на другите возила на Toyota, што покажува дека ова е патот напред за дизајнерскиот јазик на јапонскиот производител на автомобили. Предниот браник има црни елементи кои го опкружуваат големиот довод кој е претежно покриен за подобра аеродинамика. Профилот е силно извајан со мали прозорци кои потсетуваат на појдовниот C-HR. Триаголната форма кон предните браници е нова, додека поголем акцент е ставен на панелите на задните четвртини и на C-столбовите.

Toyota C-HR Prologue

Тркалата со поголем дијаметар, пократките настрешници и силно наклонетото задно ветробранско стакло го прават SUV-от да изгледа поспортски и покомпактен во споредба со неговиот претходник. Понатаму, дизајнерите на Тојота избраа третман со три тонови, комбинирајќи метална сребрена нијанса за каросеријата со рециклирано саѓи за задниот дел и „сулфур“ акценти на браниците и задниот спојлер. Се очекува производствената верзија да го задржи поголемиот дел од надворешниот дизајн на концептот, иако некои карактеристики како рачките на вратите и камерите што ги заменуваат ретровизорите би можеле да се заменат во корист на пониски трошоци за производство.

Toyota C-HR Prologue

Хибрид и plug-in хибрид

Toyota не покажа фотографии или рендери од внатрешноста, но тврди дека е „попространа и попрактична“ од порано. Исто така, може безбедно да се претпостави дека новиот C-HR ќе има повеќе технологија со поголеми екрани за дигиталниот кокпит, иако црно затемнетите прозорци на концептот не ни дозволуваат да погледнеме внатре.

Компанијата не откри детали за платформата и погонските единици, иако потврди дека новиот C-HR ќе биде достапен во хибридни и plug-in хибридни форми. Ова значи дека ќе биде трета PHEV понуда на Toyota во Европа, по RAV4 и Prius. Се сомневаме дека теренецот ќе се заснова на еволуција на архитектурата TNGA-C која веќе е основа на малку поголемата Corolla Cross и новиот Prius. Хибридното поставување на самополнење би можело да се набави од првото, а PHEV од второто, иако излезната моќност и бројките на опсегот може да бидат различни кај помалиот C-HR. Не е јасно дали Toyota ќе направи целосно електричен C-HR како оној што моментално се произведува во Кина врз основа на моделот во заминување.

Производството на новата Toyota C-HR ќе се одвива во Турција, како и кај сегашната генерација. Пакетите со батерии ќе се составуваат во сè уште неименуван објект во Европа, користејќи увезени батериски ќелии. Очекуваме да дознаеме повеќе за новиот C-HR како што се приближуваме до неговото лансирање на пазарот, кое е потврдено за 2023 година.

Поврзани вести

Back to top button