Toyota го претстави C+pod, мини електричното возило

Toyota прикажа ново решение за урбано електрично возило во Јапонија кое го носи името C+pod, кое за индивидуалните купувачи ќе биде достапно од 2022

Минијатурното електрично возило на Toyota, кое е претставено под името C+pod, за свој таргет ги има корпоративните корисници, локалните власти и други организации, додека индивидуалните купувачи ќе можат да го добијат од 2022 година. Моделот беше најавен минатата година како Ultra Compact BEV Concept, а користи мал електромотор прикажен на задниот дел кој ги придвижува задните тркала, со максимална моќност од 12,5 КС и 56 Nm вртежен момент, со што се овозможува забрзување до 60 километри на час.

Toyota C+pod

За напојување на електромоторот е задолжена 9.06 kWh батеријата позиционирана под подот и истата овозможува автономија на движење од 150 километри според WLTC циклусот и потребни се околу 5 часа за да се наполни на 200V полнач, или околу 16 часа на полнач од 100V.

Toyota C+pod

Интересно, панелите од екстериерот се направени од пластика со цел да се намали вкупната тежина на возилото. Малото електрично возило е достапно во пет различни двобојни комбинации, вклучително Cyan Metallic и Orange Metallic, како и три различни тробојни комбинации.

Две варијанти и богата опрема

Малиот Toyota C+pod е долг 2.490 милиметри, има ширина од 1.290 милиметри и висок е 1.550 милиметри. Меѓуосовинското растојание е 1.780 милиметри. Максималниот клиренс изнесува 145 милиметри, а тежината изнесува 670 килограми во базичната X варијанта, односно 20 килограми повеќе во G.

Возилото нуди простор за двајца патници со додатоци како што се клима-уред, греење на седиштата, електронски подесиви ретровизори, централно заклучување и дигитален инструмент кластер поставен на средината од контролната табла.

Toyota C+pod

И покрај базичниот изглед, C+pod се нуди со низа системи за асистенција и безбедност, како што е предупредување за судир, со дневна и ноќна детекција на возила и пешаци и дневна детекција на велосипедисти. Тука е и интелигентниот клиренс сонар со сопирачки за поддршка при паркирањето. Исто така пристигнува со LED предни и задни светла.

Toyota C+pod

Toyota C+pod веќе е лансиран во Јапонија на 25 декември, а почетната цена изнесува 15.908 долари за Х, односно 16.544 долари за G верзијата.

Поврзани вести

Back to top button