fbpx

Toyota подготви специјалнo GR Supra GT4 100th Edition издание

Новата ограничена серија GR Supra, наречена GT4 100th Edition Tribute ја слави пресвртницата за клиентите на GT4 во моторспортот

Гамата на Toyota GR Supra се проширува со воведувањето на новата GR Supra „GT4 100th Edition Tribute“. На почетокот на оваа година, Toyota Gazoo Racing достигна 100 производни единици на својот GR Supra GT4, тркачки автомобил развиен за клиентите ширум светот да се натпреваруваат во мотоспортот, а новиот уличен автомобил со ограничена серија е оддавање почит на сето тоа.

Чисто-крвен спортски автомобил, со конфигурација на преден мотор/погон на задните тркала и димензии кои го постигнуваат „златниот сооднос“ за оптимално управување, GR Supra беше првиот глобален модел развиен од Toyota Gazoo Racing. Новиот „GT4 100th Edition Tribute“ има карактеристични ажурирања одвнатре и однадвор за да ги нагласи тие врски со мотоспортот.

Toyota GR Supra GT4 Tribute Edition

Новата Plasma Orange боја е достапна исклучиво на новата ограничена серија GR Supra, а нејзиниот впечатлив изглед е надополнет со новите 19-инчни лесни мат црни алуминиумски тркала. Црните сопирачки со ознаката GR го зајакнуваат идентитетот на Toyota Gazoo Racing, додека опционалниот заден спојлер предизвикува визуелна сличност со GR Supra GT4.

Внатре во кабината, ентериерот фокусиран на возачот има црни облоги на седиштата слични на велур за издржливост и премиум чувство. Тие се комбинираат со рачката на менувачот од велур за задоволувачко и тактилно менување на менувачот, како што истакнува јапонската марка. Портокаловите шевови на патосницата на багажникот се совпаѓаат со надворешната боја на автомобилот и го комплетираат естетското ажурирање.

Статусот на ограничената серија е нагласен со карбонски инсерт на контролната табла, која исто така содржи графика „GT4 100th Edition Tribute“. Таблата на возачката страна на таблата, видлива кога вратата е отворена, дополнително ја нагласува разликата во ограничената серија.

Toyota GR Supra GT4 Tribute Edition

Нов менувач и нов систем на потпирање

GR Supra „GT4 100th Edition Tribute“ се заснова на 3,0-литарскиот GR Supra Lightweight кој се одликува со шестстепен мануелен менувач дизајниран специјално за карактеристиките на моќноста и вртежниот момент на шестцилиндричниот мотор со 340 КС. Преносот користи интелигентен контролен систем за да им даде приоритет на спортските перформанси. Како што истакнуваат од Toyota, при менувањето на брзини, параметрите на софтверот се подесени за да го оптимизираат вртежниот момент на моторот при вклучување и ослободување на спојката, додека при спуштање на брзини тој е фино подесен за постојани перформанси.

Покрај заштедата на тежина преку рачниот менувач, дополнителните промени во спецификациите за поедноставување на аудио системот и функциите на седиштата, значи дека возилото е вкупно 38,3 килограми полесно од оригиналната 3,0-литарска автоматска верзија GR Supra. Сите овие прилагодувања се направени за зголемена агилност и вештина при ракување.

Како и со мануелниот GR Ѕupra Lightweight, GR Ѕupra „GT4 100th Edition Tribute“ добива подобрувања со подесената суспензија, дизајнирана да ги оптимизира перформансите со рачен менувач. Ова вклучува поцврста вулканизирана гума во предните и задните „рол-барови“ и рекалибрирани амортизери, како и прилагодување на компонентите и работните параметри во електричното серво волан.

Производството на GR Ѕupra GT4 достигна пресвртница од 100 примероци претходно оваа година, обележје што сега го одбележува новата ограничена серија GR Ѕupra „GT4 100th Edition Tribute“ од која, соодветно, 100 примероци од моделот на пат ќе бидат достапни во Европа. Новата ограничена серија GR Supra започнува со продажба во исто време со новата MY24 GR Supra подоцна оваа година, со специфични датуми на лансирање кои се разликуваат во зависност од поединечните пазари во Европа.

Поврзани вести

Back to top button