fbpx

Toyota RAV4 се приклучи на поставата на GR Sport

Најновиот додаток во семејството GR Sport е Toyota RAV4 каде кросоверот се приклучува на GR Sport верзиите на Yaris, Yaris Cross, C-HR и Hilux

Неодамна освежениот Toyota RAV4 се ​​приклучува на палетата на GR Sport модели во Европа благодарение на новата опрема што е достапна и кај хибридните и кај plug-in хибридните модели. RAV4 GR Sport се одликува со суптилни спортски стилски карактеристики, повеќе опрема како стандард, и изменета суспензија развиена од Toyota Gazoo Racing.

RAV4 никогаш не бил спортски теренец, но Toyota смета дека тоа може да го промени со новата GR Sport опрема, следејќи ги чекорите на Yaris, Yaris Cross, Corolla, C-HR и Hilux на европскиот пазар.

Toyota RAV4 GR Sport

Toyota RAV4 GR Sport се одликува со сет од 19-инчни алуминиумски тркала со пет краци обработени во сјајна црна боја со светли детали, пијано црни детали околу каросеријата и збир на дискретни значки на решетката и на задната врата.

Црните надворешни детали ги вклучуваат новите рамки за доводите на предниот браник, решетката, лајсните на лакот на тркалата, страничните прагови и украсот на задната врата помеѓу задните светла. Темниот изглед потоа се комбинира со црниот покрив и капачињата на огледалата.

Внатре, акцентот е новиот пар спортски седишта кои комбинираат инсерти со ефект на велур и тапацир од синтетичка кожа за потпирачите и интегрираните потпирачи за глава со GR-марка со контрастни шевови. Предните седишта се подесуваат електронски, со мемориска функција за возачот.

Конечно, големиот 10,5-инчен инфозабавен екран на допир и 12,3-инчниот дигитален инструмент кластер претставени со неодамнешното освежување во Европа се стандардни карактеристики во GR Sport гарнитурата, заедно со мониторот за панорамски поглед, и комплетниот безбедносен пакет Toyota Safety Sense.

Toyota RAV4 GR Sport

Нов систем на потпирање

Најголемата хардверска разлика на RAV4 GR Sport од другите нивоа на опрема е збир на поцврсти пружини и амортизери, кои според јапонскиот производител на автомобили резултираат со подобрено управување и нудат попривлечно возачко искуство. Toyota е еден од ретките производители на автомобили кои нудат нова поставеност на суспензијата во спортскиот изглед.

Што се однесува до достапните опции за погон, тие се и електрифицирани и комбинирани со системот AWD-i на Toyota. 2,5-литарскиот Hybrid произведува 222 КС, додека поефикасниот Plug-in Hybrid произведува комбинирани 306 КС исто како и во сите други модели на RAV4.

Првите испораки на Toyota RAV4 GR Sport на европските пазари ќе започнат во четвртиот квартал на 2022 година. Цените ќе бидат објавени подоцна.

Поврзани вести

Back to top button