fbpx

Турски Togg ја проширува поставата со новиот T10F електричен седан

Турскиот производител на автомобили го претстави електричниот седан T10F кој ќе пристигне во 2025 година и на крајот ќе го пробие патот до Европа

Иако Лас Вегас е илјадници километри оддалечен од Турција, компанијата Togg реши да го претстави својот нов T10F на CES токму во овој град. Ова не треба да биде изненадување со оглед на тоа дека од компанијата истакнаа дека моделот „не е само автомобил“, туку е „поврзан паметен уред“.

Настрана маркетиншката хипербола, T10F е електричен брз седан кој ги следи стапките на кросоверот T10X. Се одликува со целосно затворена решетка со хромирани акценти. Решетката е опкружена со тенки LED фарови, кои се наоѓаат над дневните светла во форма на бумеранг. Можеме да видиме и голем централен довод, како и триаголни воздушни завеси.

Автомобилот се одликува и со дигитални странични ретровизори, рамни рачки на вратите и изразена линија на рамената. Забележлив е и контрастен црн покрив, како и заоблен заден крај со тенка светлосна лента.

Внатрешноста е дефинитивно високо-технолошка бидејќи содржи 12,3-инчен дигитален инструмент кластер и масивен 29-инчен систем за информации и забава со широк екран. Ним им се придружува понизок дисплеј од 8 инчи кој се чини дека е фокусиран на контролите на климата и контактите на телефонот.

Од Togg не открија многу повеќе за кабината, но компанијата потврди дека T10F ќе биде нивното прво возило што ќе нуди греење на управувачот. Покрај тоа, можеме да видиме ротационен менувач, контроли на допир и она што се чини дека е безжичен полнач за паметни телефони. Багажникот собира 500 литри багаж, но тој може да се зголеми на 1.350 литри со преклопување на задното седиште.

Перформанси

Од аспект на перформансите, почетниот модел има мотор поставен одзади кој произведува 218 КС и 350 Nm вртежен момент. Ова поставување ќе му овозможи на автомобилот да забрза од место до 100 километри на час за 7,2 секунди.

Клиентите ќе можат да добијат и систем за погон на сите тркала со двоен мотор, кој ја зголемува моќноста на 435 КС и 700 Nm вртежен момент. Благодарение на дополнителната брзина, оваа варијанта може да достигне до „стотка“ за 4,6 секунди.

Togg T10F

Дополнителните детали се ограничени, но Togg очекува опсег од 600 километри со батеријата за долг дострел. Наводно, има капацитет од 88,5 kWh, додека стандардната батерија од 52,4 kWh се вели дека испорачува 350 километри домет. Без разлика, Togg рече дека брз полнач со еднонасочна струја од 180 kW може да ја наполни батеријата од 20-80% за само 28 минути.

T10F ќе биде лансиран во Турција следната година, пред да биде понуден во остатокот од Европа.

Поврзани вести

Back to top button