fbpx

Уловен Mercedes Project One на улица

Нема фан на „сребрената стрела“ кој не е го видел Mercedes-AMG Project One на интернет просторот или на некоја од изложбите на кои беше досега претставен, по лансирањето минатата година

Сепак, оние кои го виделе во движење сè навистина многу малку?!

Mercedes верува многу во своето остварување Project One и веќе најави дека ова ќе биде најбрзиот автомобил на Северниот лак на Нирбургринг, односно идејата е да биде побрз и од тркачки автомобили, па дури и од рекордот на Штефан Белоф од 1983. За жал тоа е само сон, не сме ги виделе вистинските способности на supercar изведбата досега, па ниту во движење. Но, на некои среќници им успеа тоа?

Mercedes го покажа Project One на конкурсот за елеганција на Амелија Ајленд во Флорида, а некои може да го снимаат движењето на суперавтомобил кон изложбата.

Видеото е интересно, па останува одново да се насладите на формите на Project One. Не заборавајте дека Project One сеуште има статус на прототип и нема дозвола за движи по јавни патишта, а од Mercedes љубезно прецизираа дека проектот се уште не е достигнат во фазата на сериското производство!

 

Поврзани вести

Back to top button