fbpx

Valiant е најновата „ѕверка“ од Aston Martin инспирирана од Фернандо Алонсо

Новиот Aston Martin Valiant првично бил замислен како хардкор верзија на Valour нарачана од легендарниот F1 возач

Ова е Aston Martin Valiant, екстремен модел на Valor кој ќе биде ограничен на само 38 единици ширум светот и првично беше замислен како модел направен по нарачка на легендарниот F1 возач Фернандо Алонсо. Овој модел ќе дебитира на Фестивалот на брзина во Гудвуд во 2024 година, а испораките на клиентите ќе започнат во четвртиот квартал од оваа година.

Ексклузивниот модел е оживеан преку Q од Aston Martin одделот за специјални нарачки и го зајакнува 5,2-литарскиот битурбо V12 кој испумпува 735 КС и 753 Nm вртежен момент, што значи дека има 30 КС повеќе од Valour и истиот врвен вртежен момент. Како и Valour, и Valiant ќе се продава исклучиво со шестстепен мануелен менувач кој ја испраќа моќта на задните тркала.

Направени се бројни мерки за заштеда на тежината. На пример, автомобилот има 3D-печатена задна подрамка која намалува 3 килограми од тежината, а исто така има и магнезиумска цевка за вртежен момент што заштедува 8,6 кг. Масата е намалена и за 14 кг благодарение на употребата на новите лесни магнезиумски тркала од 21 инчи, додека литиум-јонската батерија заштедува дополнителни 11,5 кг.

Бидејќи Valiant е „оружје“ наменето за тркачките патеки, не е изненадување што Aston Martin интензивно работеше на неговата управливост. Сите единици ќе бидат стандардно опремени со амортизери со мултиматски приспособлив вентил со макара што може да се прилагодат на една од 32-те кривини на амортизерите за помалку од шест милисекунди. Производителот, исто така, ги рекалибрира режимите на возење Sport, Sport+ и Track, како и стандардно вградени карбон-керамички дискови, комплетирани со масивни предни дискови од 410 мм и задни дискови од 360 мм.

Дизајн

Визуелно, Valiant е многу поагресивен од Valour. Тој е украсен со многу нови делови од карбон, вклучувајќи нов сплитер, нова решетка од карбон со целосна ширина и нови странични браници. Исто така, има сложени странични прагови инспирирани од F1, високо фиксно задно крило и нов дифузер од карбон.

Aston Martin Valiant

Внатрешноста на Valiant е исто така изменета, а засекот во тунелот за пренос сега ја покажува неверојатната врска за менување на менувачот. Исто како на екстериерот, внатре можат да се најдат голем број на елементи од карбон, како што се седиштата Recaro Podium, тркачките ремени со четири точки и безвременскиот управувач со три краци.

„Valiant е модерно ремек-дело. Креација на Q од Aston Martin, инспирирана од тркачка легенда и замислена со користење на најнова технологија инспирирана од F1, егзотични материјали и опсесивно намалување на тежината. Се фокусира на ставање на возачот во навистина уникатно, интензивно и емотивно возачко искуство. Крајниот спој на перформанси, динамика фокусирана на патеката и интензитетот на хиперавтомобилот, Valiant ја отелотворува решителната посветеност на Aston Martin да изгради ретки и извонредни автомобили за вистински возачи“, рече шефот на марката и комерцијален директор на Aston Martin, Марко Матиачи.

Поврзани вести

Back to top button