НАСЛОВНАНОВИТЕТИ

Vesta Sport- новиот предводник на LADA

LADA најави дека за време на меѓународниот салон во Москва, кој ќе се одржи во текот на следниот месец, ќе се одржи официјална премиера на новата спортска верзија на моделот Vesta

Дизајнот на LADA Vesta Sport е инспириран од прототипот Vesta Sport Concept, претставен за време на московскиот салон во 2016 година. Но, сосема разбирливо, во однос на студијата сериската верзија секако има многу поинакви стилистички и инженерски решенија.

Vesta Sport доаѓа со специјално развиен надворешен пакет, вклучувајќи нов заден спојлер со интегрирано диодно стоп светло, оддалеченоста на возилото од патот е намалена за 16 mm, 17-инчни фелни, странични ретровизори со сјаен црн лак…

Во моментиов од LADA нема детали за моторот и динамичките својства на Vesta Sport, но сите параметри секако ќе бидат познати на промоцијата на пазарот, која се очекува до крајот на годинава.

Клучни зборови

Поврзани вести

Може и ова да ви се допадне

Close
Close