fbpx

Викенд тарифа: Bugatti Chiron и McLaren Speedtail во трка од 8 милиони

Поминаа четири години откако беше претставен McLaren Speedtail. Четвртиот член на McLaren Ultimate серијата беше еден од најмоќните во поставата, полн со необичностите на седиштата произлезени од F1. Можеби е релативно старо возило, но ограниченото производство од 106 единици го прави Speedtail ретка глетка.

Кога веќе станува збор за нешто постари модели, присутен во оваа трка е и Bugatti Chiron. Chiron и McLaren Speedtail се наредени на новоизградената патека за драг трки, благодарение на Brooks of DragTimes и екипажот на The Triple F Collection. Заедно, овие автомобили чинат околу 8 милиони долари.

И покрај тоа што двата хиперавтомобили се одликуваат со сина нијанса, тие се многу различни одоздола. McLaren Speedtail е придвижуван од битурбо 4.0-литарски V8 хибриден погон, способен да произведе до 1.036 КС кои се испраќаат на задните тркала преку 7-степен DCT.

Во меѓувреме, Bugatti Chiron овде има значителна предност во моќта во однос на McLaren. Со 8,0-литарскиот W16 со четири турбополнач зад седиштата, тој произведува околу 1.500 КС испратени до сите четири тркала преку 7-степен DCT.

Со толкава моќност достапна на допир што може да се движи низ сите четири агли, би помислиле дека Chiron е нагласен фаворит во однос на Speedtail, но предноста на McLaren е во тоа што овој модел на Bugatti е 363 килограми потежок.

Како сето ова изгледа на патеката, погледнете во видеото во прилог.

 

Поврзани вести

Back to top button