Викенд тарифа: Дуел на Шарл Леклер и Карлос Сајнц со Ferrari SF90

Во пресрет на почетокот на новата сезона од Formula 1, возачите на Ferrari, Карлос Сајнц и Шарл Леклер добија можност да ги тестираат SF90 Stradale и SF90 Spider

Двајцата возачи на Scuderia Ferrari застанаа зад управувачот на SF90, прикажувајќи ги квалитетите на суперавтомобилот кој е најмоќниот продукциски автомобил на Ferrari. И Stradale и Spider се напојуваат со битурбо 4,0-литарски V8 кој испорачува 769 КС и работи заедно со три електромотори за дополнителни 217 КС. Севкупно, SF90 тандемот испорачува 986 КС и 900 Nm вртежен момент, а моќноста се испорачува на сите четири тркала преку осумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Поврзани вести

Back to top button